Zakup ziemi od zawsze był jednym z najlepszych sposobów na inwestowanie. Mamy tutaj dwie możliwości, albo zakup ziemi rolnej, albo zakup działki pod budowę. Ta pierwsza opcja jest obecnie zdecydowanie mniej korzystna, za to druga wciąż się rozwija i bardzo opłaca.

Inwestycji wciąż przybywa

W zależności od tego, jak dużą gotówkę jesteśmy w stanie wyłożyć możemy myśleć o zakupie pojedynczej działki budowlanej i postawić na niej dom, ale też coraz częściej działki inwestycyjne to grunty pod budowę całych osiedli lub pod konkretną działalność gospodarczą. Pod tym właśnie kątem zwykle poszukiwana jest ziemia, co widać zresztą zarówno w mniejszych, jak i większych miastach. Inwestycji, a także osiedli mieszkaniowych wciąż przybywa i nie wygląda na to, żeby te dwa rynki miały się kiedykolwiek nasycić. Wciąż powstają nowe osiedla, kolejne markety i tym podobne.

Ważna dobra komunikacja

Zakup działki inwestycyjnej nie jest jednak tak prosty, jakby mogło się wydawać i zanim podjęta zostanie jakakolwiek decyzja warto sprawdzić kilka najważniejszych kwestii. Mianowicie koniecznie trzeba zasięgnąć informacji na temat statusu prawnego działki, czyli jej kwalifikacja w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Tylko wtedy będziemy wiedzieli czy warto w nią włożyć pieniądze i czy zwrócą nam się one po jakimś czasie. Niezwykle istotne jest też jej położenie, większość osób zainteresowanych jest gruntami na obrzeżach wielkich miast lub jeżeli chodzi o mniejsze miejscowości to będą to tereny położone maksymalnie 40 kilometrów od dużych aglomeracji, co ważne musi być on z nią dobrze skomunikowany.

Śledź przepisy na bieżąco

Nie bez znaczenia jest też cała infrastruktura okalająca działkę inwestycyjną, którą chcielibyśmy zakupić. Przede wszystkim obecność mediów ma tutaj duże znaczenie, im bliżej będą się znajdowały tym na pewno będą tańsze, a my będziemy mieli mniej problemów z ich podłączeniem. Czym jeszcze warto się zainteresować się, gdy po głowie chodzi nam kupno działki inwestycyjnej? Ważne będzie też śledzenie na bieżąco różnych ustaw, które regulują zakup czy użytkowanie takiego gruntu, ponieważ przepisy często się zmieniają i to nie zawsze na korzyść inwestorów. Tak było chociażby w przypadku ostatnich zmian dotyczących gruntów rolnych.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki inwestycyjne

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here