Zakażenie koronawirusem może przebiegać w różny sposób. W wielu przypadkach nie stwierdza się nawet żadnych objawów. Jednak jest również dużo zachorowań z bardzo ciężkim przebiegiem. Wszystko zależy od wieku danej osoby, ogólnej kondycji organizmu, a także chorób, na które ona cierpi. Kto więc narażony jest najbardziej na ciężkie zachorowanie?

Osoby starsze a koronawirus

Wśród osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby przede wszystkim trzeba wymienić ludzi starszych. Takie wnioski wysunięto od razu w pierwszych tygodniach epidemii zarówno w Chinach, jak i Europie. Z analiz wynika, że do grupy ryzyka przede wszystkim należą osoby powyżej 60 roku życia. One w wysokim stopniu narażone są na śmierć z powodu COVID-19. U ludzi w podeszłym wieku występuje również wiele chorób, co jest dodatkowym czynnikiem powikłań.

Choroby współistniejące a koronawirus

Ciężki przebieg choroby COVID-19 może być spowodowany różnymi schorzeniami, na które cierpi pacjent. W śród nich wymienia się te odpowiedzialne za wadliwe funkcjonowanie układu immunologicznego. Koronawirus powoduje też spustoszenia w organizmach osób, które zmagają się z chorobami autoimmunologicznymi. Przede wszystkim chodzi tu o nieefektywnie działający układ odpornościowy. Podobnie jest w przypadku osób z chorobami nowotworowymi. Ich organizm często jest osłabiony w skutek przyjmowania różnych farmaceutyków. Również diabetycy powinni być ostrożni i dbać o to, żeby nie doszło u nich do zakażenia. Ciężki przebieg COVID-19 najbardziej mogą odczuć osoby z tzw. wielochorobowością, czyli z chorobami współistniejącymi.

Mężczyźni mogą ciężej przechodzić zakażenie koronawirusem

Koronawirus ma w składzie białka, które scalają się z receptorem ACE2 występującym w organizmie człowieka. W ten sposób dochodzi do zakażenia. Wyższe stężenie genu ACE2 w ludzkim ciele może być przyczyną ciężkiego przebiegu choroby, a nawet prowadzić do śmierci. Badania naukowe wykazały, że to właśnie u mężczyzn występuje zagęszczenie tego genu.

Warto być dobrze poinformowanym w kwestii choroby COVID-19. Specjalistyczną wiedzę zapewnią informacje z artykułów zamieszczanych na platformie https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/jak-przebiega-zakazenie-COVID-19-u-doroslych-zdrowych-i-w-grupie-ryzyka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here