Każdy z nas jako dziecko na pewno słyszał, że warzywa są zdrowe. Jest w tym sporo prawdy. Rodzice, namawiając nas do zjedzeniA kolejnej porcji surówki, mieli absolutną rację. Warzywa są bogate w witaminy oraz sole mineralne. Mają również dużo właściwości prozdrowotnych. Potrafią one obniżyć ciśnienie, cholesterol oraz podnieść naszą odporność. W Polsce uprawiamy mnóstwo warzyw. Każde z nich posiada różne zastosowanie oraz właściwości.

młody kalafior

Marchew

Pierwsze co przychodzi na myśl po skojarzeniu z marchwią, to surówka. Najczęściej podawana ona jest do tradycyjnego, polskiego obiadu np. ziemniaków z kotletem schabowym. Można również zrobić z niej wyśmienitą zupę. W połączeniu z innymi warzywami daje on prawdziwą bombę witaminową. Marchew jest skarbnicą beta-karotenu oraz witaminy A. Najpopularniejsze jej połączenie to gotowana marchewka z groszkiem, podawana w formie dodatku do obiadu. Możemy również zrobić z niej ciasto marchwiowe lub tartę.

Ziemniak

Najprawdopodobniej najpopularniejsze warzywo mające zastosowanie w każdym polskim domu. W Polsce występuje najczęściej jako dodatek
do obiadu, w innych krajach często jest surówką lub przystawką. Ziemniaki możemy, smażyć, piec i gotować. Forma gotowana to najczęściej dodatek do mies. Popularne frytki to ziemniaki smażone w głębokim tłuszczu.

Z ziemniaków w połączeniu z mąką i jajkiem usmażymy placki. Podawane są one najczęściej z cukrem lub mięsnym gulaszem, w zależności od regionu Polski. Na Podlasiu regionalnym daniem jest ziemniaczana babka a na Śląsku kluski śląskie. Ziemniaki również smakują wyśmienicie pieczone w ognisku lub w piekarniku w całości. Po dołożeniu odpowiedniego sosu otrzymamy tradycyjne pyry z gzikiem.

Pomidor.
Kulinarnych wariacji na temat pomidorów jest wiele. Występują one w różnych odmianach i kolorach. Bogate są przede wszystkim w potas oraz likopen. Co ciekawe likopen wydziela się dopiero w momencie obróbki cieplej pomidora. Najpopularniejszym produktem z pomidorów jest uwielbiany przez wszystkich keczup. Często dodajemy go do kiełbasek czy pizzy. W szczególności dzieci uwielbiają zupę pomidorową, podawaną z makaronem lub ryżem. Pomidory mają szczególne uznanie w kuchni włoskiej, gdzie są często dodawane do tradycyjnych dań. W domu z pomidorów możemy również przygotować zdrowy sok pomidorowy lub po prostu położyć je na kanapkę np. z cebulką. Do najpopularniejszych odmian pomidorów, które możemy kupić, są : malinowe, cherry, koktajlowe, śliwkowe oraz truskawkowe.

Kalafior

Podawany najczęściej z bułką tartą oraz masełkiem. Może być również dodawany na surowo do sałatek. Z kalafiora zrobimy pyszną zupę krem, a nawet wegański spód do pizzy. Jak długo gotować kalafior ? W zależności, do czego chcemy użyć. Jako dodatek do obiadu preferowany będzie miękki natomiast do zapiekanki warto ugotować go na pół twardo. Do gotującego się kalafiora możemy dodać trochę mleka, aby zniwelować jego zapach oraz dla poprawy smaku, odrobinę cukru.

kalafior

Burak.
Skarbnica witamin i niekwestionowany król przetworów zimowych. W domach znajdziemy najczęściej ćwikłę z chrzanem, buraczki marynowane lub podawane na ciepło do obiadu. Z buraków ugotujemy wspaniały, wigilijny barszcz. Regularnie jedzony burak obniży nam ciśnienie oraz oczyści organizm.

Ogórki.
Zupa ogórkowa na pewno powinna zostać naszym popisowym daniem polskim. Przygotowana na wywarze z mięsa, z dodatkiem koperku i kwaśnej śmietany, smakuje wyśmienicie. Świeże ogórki wykorzystujemy najczęściej do sałatek lub mizerii. Ogórki możemy również ukisić lub przygotować w słoikach. W zależności od zalewy wyjdą nam wtedy pikle, korniszony lub małosolne. W takiej formie możemy je podawać do obiadu lub w formie przekąski.

Czosnek.
Najlepszy naturalny antybiotyk. Chociaż niektórych odrzuca jego smak i zapach to i tak warto go jeść. Najczęściej jest popularnym dodatkiem do dań z mięsa i ryb. Kupując czosnek, warto zwrócić uwagę żeby pochodził z polskiej hodowli. Chińskie odmiany są pozbawione większości właściwości zdrowotnych. Z czosnku możemy również przygotować syrop na przeziębienie. W połączeniu z miodem oraz cytryną, wspaniale poradzi sobie z infekcją. Dla osób, którym przeszkadza zapach czosnku, poleca się kupić czosnek marynowany. Nie jest tak ostry w smaku i nie pozostawia nieświeżego oddechu.

Pietruszka.
W pietruszce wykorzystujemy natkę i korzeń. Z korzenia możemy zrobić surówkę oraz dodać go do innych warzyw przygotowując rosół. Natka pietruszki to kopalnia witaminy C. Ma jej więcej niż cytryna oraz papryka. Pociętą pietruszką posypujemy, ziemniaki oraz dodajemy ją do niektórych zup.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here