Chcesz urządzić nowe mieszkanie? A może zrobić remont starego? W dzisiejszym poradniku opowiem wam jak się do tego zabrać.

Pierwszym etapem prac jest planowanie

Nie ważne, czy remontujemy stare, czy kupujemy nowe mieszkanie, musimy zacząć od planowania. Omówię wszystko na przykładzie remontu. Zadajmy sobie pytanie, czego oczekujemy od naszego wnętrza? Może ma pełnić funkcję użytkową, posiadać gabinet do pracy w domu, lub po prostu być przytulne i rodzinne. Zaplanujmy sobie co chcemy zmienić, zróbmy listę zakupów i udajmy się do sklepu. Możesz zamówić meble, akcesoria i inne sprzęty przez internet. Jest to wygodna opcja, gdyż kurierzy dostarczą ci zakupy do mieszkania, a ty masz więcej czasu na przygotowania.

Kolejną rzeczą jest przygotowanie mieszkania

Jeśli wiemy, że za kilka dni nowe meble przyjadą do naszego domu, to możemy śmiało zająć się rozkręcaniem i wynoszeniem starych. Po tym etapie najlepiej zajmijmy się malowaniem. Dużo osób nie wie jak malować. Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Zacznij od tego, aby zwinąć dywany, zdjąć firanki i zasłony. Następnie wszystkie meble odsunąć od ścian. Potrzebne nam będą takie sprzęty jak: pędzel i wałek do malowania, folia, oraz taśma malarska. Gdy mamy przygotowane pokoje, należy wszystkie meble dokładnie przykryć folią. Na podłogę dobrze sprawdzi się przyklejenie gazet, które świetnie chłoną farbę, a jednocześnie dobrze się po nich chodzi.

Kolejny etap to malowanie. Jeśli chcemy wszystkie ściany i sufit w jednym kolorze to nie ma większego problemu. Wystarczy, że pomalujemy wszystko jedną farbą. Problem pojawia się gdy chcemy sufit biały, a ściany w różnych kolorach. W tym wypadku zaczynamy od malowania sufitu, oraz wszystkich ścian na biało. Gdy farba wyschnie, zabieramy się za ściany. Najpierw jeden kolor. Oddzielamy wybrane ściany od sufitu za pomocą taśmy. Jeśli inne ściany mają być w innym kolorze, to je również oddzielamy. Przystępujemy do malowania. Tak samo postępujemy z resztą ścian. Po wszystkim musimy zdjąć gazety, oraz folie. Myjemy podłogi odkładamy pozostawione meble.

Kolejny etap to urządzanie wnętrza. Gdy przyjdą nasze nowe meble musimy zabrać się do składania ich. Po tym układamy je na miejscu i mamy urządzone mieszkanie. Możemy to zrobić sami, lub poprosić znajomych o pomoc.

malowanie ścian

Przy malowaniu należy pamiętać o wyborze koloru

Ma to bardzo ważne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Naukowo udowodnione jest, że ciemne kolory, np. czarny, brązowy mogą powodować depresję. Kolor czerwony zwiększa agresję, natomiast zielony jest uspokajający. Do małych wnętrz lepiej wybrać jasne barwy, które optycznie powiększą pomieszczenia.

Jeśli nie mamy pomysłu na urządzenie wnętrza, możemy zwrócić się do projektanta wnętrz. Jest to zawodowiec, który przyjdzie do nas, zobaczy wnętrze i przeprowadzi rozmowę z nami. Jest to bardzo ważne, ponieważ pomoże mu to lepiej poznać nasz styl, i dopasować wnętrze do nas. Ceny takich usług wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W zależności od wielkości remontu. W cenie są wliczone meble, często robione pod wymiar, akcesoria, farby, i inne, oraz pracownicy. Profesjonalna firma malarska pomaluje twoje mieszkanie, zawodowy stolarz zmontuje i ustawi meble w twoim domu, a wszystko pod okiem projektanta.

Jest również inna opcja projektanta. Możemy umówić się z nim w inny sposób. On odpowiedzi nasze mieszkanie, dokona pomiarów, a po kilku dniach odezwie się i odwiedzimy razem sklepy meblowe. Pokaże nam co nadaje się do naszego wnętrza, a my zdecydujemy. Następnie kupimy meble wraz z dostawą i montażem przez pracowników. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze, które wydalibyśmy na stolarza, i ekipę remontową.

malowanie drzwi

W każdym domu powinno być miejsce gdzie możemy przygotować i zjeść rodzinny obiad. Musimy urządzić kuchnię tak aby pełniła funkcję użytkową. Przydałby się duży stół, gdzie rodzinnie moglibyśmy jeść posiłki. Kolejnym jest miejsce do relaksacji. Może to być wygodna sofa i telewizor. Jeśli lubimy spędzać czas z bliskimi to dobrym rozwiązaniem będzie konsola do gier lub gry planszowe.

Każdy domownik powinien mieć swój mały kawałek przestrzeni, która będzie tylko jego. Jest to ważne, ponieważ dba to o nasz komfort psychiczny. Jeśli mamy na tyle miejsca, to warto zadbać o wysiłek fizyczny. Możemy to zapewnić poprzez zbudowanie małej siłowni. Wystarczą nam hantle, karimata, trochę miejsca, drążek, i gumy gimnastyczne. Ten sprzęt jest wystarczający, aby ćwiczyć nasze mięśnie w domu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które długo pracują i nie mają, ani siły, ani czasu, aby iść na siłownię.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here