Dowód osobisty – dokument, który otrzymujemy, kiedy stajemy się pełnoletni. Kiedyś w formie zielonej książeczki, dzisiaj jako karta. Zawsze jednak to powód do dumy, bo mając przy sobie dowód czujemy się już dorośli i możemy na przykład już głosować w wyborach. Jednak im odbierzemy tak ważny dla nas tą plastikową kartę, warto przyjrzeć się drodze, jaką musimy odbyć, aby go odebrać i ogólnie jak wyrobić dowód osobisty.

Dziś jest o tyle lepiej i wygodniej, że nie musimy wyrabiać dowodu osobistego w miejscu, w którym jesteśmy zameldowani, możemy to zrobić w każdym innym mieście w Polsce, a do tego taki wniosek można złożyć przez internet, nie wychodząc z domu. Jednak większość wybiera wizytę w Urzędzie, ponieważ niektóre osoby boją się, że ten internetowy wniosek może po prostu w jakiś sposób nie dotrzeć, albo nie zostanie przyjęty w Urzędzie.

Przyczyn może być kilka, tak więc jeżeli mamy obawy, to najlepiej wybrać się do Urzędu, natomiast taki dokument można sobie wydrukować i wypełnić w domu, co z pewnością zaoszczędzi nam czasu przy okienku, a wiadomo, jacy potrafimy być niecierpliwi, kiedy stoimy w kolejce z kimś, kto zaczyna wypełniać jakiś wniosek. Oczywiście powodów, dla którego musimy wyrobić dowód jest kilka, oprócz pełnoletności może nam się zgubić, ktoś może nam go ukraść, może tez kończyć nam się jego ważność, albo zmieniają nam się dane, przykładowo jeśli chodzi o kobiety, w momencie zawarcia związku małżeńskiego chcą zmienić nazwisko.

Możemy tez poprosić urzędnika, aby wydrukował nam już wypełniony wniosek, jak więc widzimy, możliwości jest kilka, wybierzmy zatem dla nas najwygodniejszą. Tak więc jeśli mamy możliwość wydruku u siebie w domu, w pracy, to możemy to zrobić i wypełnić już wcześniej. Oprócz wniosku najważniejszą rzeczą są zdjęcia, które trzeba zrobić w najbliższym studiu fotograficznym. Jeśli nie macie czasu na podwójną wizytę u fotografa, to poprosić o możliwość szybszego wydruku, zazwyczaj jest to około piętnastu minut.

dowód przez internet

W tym czasie możemy sobie zrobić zakupy, albo załatwić coś na mieście i po niespełna kwadransie mamy już wyrobione zdjęcie. Oczywiście zdjęcie musi być takie, jakie są do niego wytyczne, nie możemy więc mieć zasłoniętych oczu, uszu i być w jakimś nakryciu głowy, bo tak nam po prostu jest wygodnie. Urząd nie przyjmie takiego zdjęcia. Składając wniosek o dowód osobisty wraz ze zdjęciem zawsze otrzymujemy potwierdzenie nadania, tak więc w razie jakiegoś problemu z wyrobieniem dowodu – a zdarza się to na szczęście bardzo rzadko – mamy pokwitowanie, że takie dokumenty złożyliśmy w tym danym Urzędzie.

Niektórzy pewnie obawiają się, że będą musieli coś za to płacić. I tu warto nadmienić, że zarówno złożenie wniosku, jak i wyrobienie dowodu jest całkowicie bezpłatne i nie ponosimy z tego tytułu żadnych kosztów. Wydamy pieniądze jedynie na zdjęcia, ale mogą się ona nam przecież jeszcze do czegoś przydać, więc nie musimy ich wyrzucać. Pewnie wielu z was zastanawia się także, ile czeka się na odbiór dowodu i czy urzędnik poinformuje nas, że jest on już gotowy do odbioru i możemy po niego przyjść. Zazwyczaj jest tak, że czekamy do trzydziestu dni od momentu, w którym składamy wniosek.

To maksymalny czas, więc może być taka sytuacja, że będzie można odebrać go szybciej. Jeżeli jednak miesiąc minął, a dowodu nie można odebrać, wówczas kontaktuje się z nami urzędnik i informuje o nowym terminie odbioru wniosku, bądź prosi o wyjaśnienie sytuacji. Ale to pojedyncze przypadki, nie należy się więc martwić tym, że ten termin się przedłuży. A w jaki sposób możemy sprawdzić, czy możemy już odebrać naszą plastikową kartę?

wyrabiane dowodu osobistego

Najwygodniej przez internet, wchodząc na stronę Urzędu na zakładkę: Sprawdź, czy Twój dowód osobisty jest już gotowy do odbioru. Tak jak wspomniałam wcześniej, wniosek o dowód można złożyć również internetowo, tu jednak trzeba mieć profil zaufany, czyli tak zwane eGo. Potrzebny jest on po to, aby potwierdzić naszą tożsamość.

Musimy mieć login i znać hasło, potrzebujemy też zdjęcia w formie elektronicznej. I tu bardzo istotna rzecz- trzeba sprawdzić, jakie warunki musi mieć to zdjęcie. Następnie wypełniamy wniosek, ale przed wysłaniem go musimy sprawdzić, czy wszystkie nasze dane są poprawne i czy nie ma w nim żadnego błędu. Po sprawdzeniu i podpisaniu wniosku wysyłamy go elektronicznie, a po chwili otrzymujemy drogą mailową potwierdzenie.

Mimo doskonale rozwiniętej technologii i przy tym oszczędności czasu, wiele osób składa wniosek o wyrobienie dowodu osobistego w tradycyjny sposób, czy w Urzędzie Miasta. Tak naprawdę droga, jaką wybierzemy, aby mieć dowód osobisty jest nieważna, najistotniejsze jest, że po miesiącu możemy cieszyć się z nowym dowodem tożsamości – z naszym dowodem osobistym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here