Być może słyszałeś powtarzające się regularnie w mediach informacje o rosnącym zapotrzebowaniu rynku pracy na programistów i zastanawiasz się nad zmianą zawodu? Być może skusiły Cię opisywane dobre zarobki i liczne benefity pozapłacowe? Jeśli zatem chcesz się dowiedzieć, jak zostać programistą, to trafiłeś we właściwe miejsce.

Przede wszystkim praca programisty nie wygląda tak różowo, jak jest to opisywane w mediach, gdzie można przeczytać np. o specjalnych pokojach do grania w piłkarzyki podczas pracy. Oczywiście takie benefity istnieją, jednak nie ma się co oszukiwać, że pracodawca daje nam grać w pracy i niczego nie oczekuje w zamian. Praca programisty stawia spore wymagania i nie każdy ma w sobie tyle samozaparcia, żeby osiągnąć poziom gwarantujący zarobki opisywane w mediach.

Jak zatem zacząć karierę programisty?

Przede wszystkim należy zdecydować się na konkretny język programowania i gałąź wiedzy, która nas interesuje, ponieważ istniejących ścieżek jest bardzo wiele i ich zróżnicowanie jest na tyle duże, że nie da się być dobrym w każdej możliwej dziedzinie. Wielu początkujących programistów zaczyna swoją przygodę od tworzenia stron internetowych, od których stosunkowo najłatwiej zacząć, zwłaszcza jeśli nie posiada się jeszcze doświadczenia i wiedzy typowo informatycznej.

W tworzeniu stron internetowych wyróżnić można dwa podstawowe elementy. Jednym z nich jest tzw. front end, czyli warstwa odpowiedzialna za wygląd strony, zadaniem frontendowca jest m.in. cięcie i oprogramowywanie szablonów stron przygotowywanych przez grafika, do tego wystarczająca jest znajomość składni języków HTML i JavaScript wraz z jej bibliotekami oraz arkuszy stylów CSS. Natomiast drugi element strony to back end czyli warstwa odpowiedzialna za działanie strony i interakcję z użytkownikiem, która zazwyczaj jest tworzona w języku PHP i wykonywana po stronie serwera. Oprócz tego przydatny jest również język sql, w jednej z kilku odmian, w którym formułowane są zapytania do baz danych powiązanych ze stroną.

Jeśli jednak nie pociąga Cię ta ścieżka, być może zainteresujesz się tworzeniem aplikacji mobilnych na systemy Android lub iOS, które cieszą się obecnie sporą popularnością wśród użytkowników. Na urządzeniach z systemem Android najpopularniejsza platforma programistyczna opiera się na języku Java (ważne, nie mylić z JavaScript, z którym poza nazwą ma niewiele wspólnego), natomiast urządzenia z jabłkiem na obudowie najlepiej programować w języku Swift.

Inną możliwością, jest programowanie gier lub aplikacji na komputery

zostać programistą

W tym wypadku mamy pełny przekrój możliwości, ponieważ w tym miejscu dostępne są dziesiątki różnych języków programowania. Najpopularniejsze jednak to C++, C# oraz wspomniana wcześniej Java. Być może na zajęciach z informatyki w szkole średniej lub na studiach miałeś do czynienia z takimi językami jak (Delphi) Pascal, Visual Basic czy język C, te języki mogą się wydawać przydatne przy stawianiu pierwszych kroków w nauce programowania, jednak w profesjonalnych zastosowaniach w zasadzie nie istnieją i nie ma zapotrzebowania na piszących w nich programistów.

Skoro już udało się nieco rozjaśnić temat wyboru języka, to należałoby przejść do zasadniczej kwestii, jak zostać programistą? Przede wszystkim najlepiej zacząć od samodzielnej nauki podstaw składni i pisania pierwszych własnych projektów.

Można również rozważyć skorzystanie z któregoś z setek kursów programowania dostępnych online, w szczególności z tzw. bootcampów, czyli intensywnych, zwykle kilkutygodniowych szkoleń online, w których pod opieką doświadczonego programisty, tzw. mentora odkrywamy kolejne tajniki wiedzy i zdobywamy kolejne stopnie wtajemniczenia. Dodatkowo dostajemy zadania do wykonania w domu, a po zakończeniu bootcampu przystępujemy do egzaminu sprawdzającego nasze umiejętności.

Jeśli już ukończymy kurs i mamy na koncie jakieś pomniejsze projekty, którymi moglibyśmy się pochwalić, warto zacząć rozglądać się za ofertami stażu lub próbować aplikować na stanowisko niższego szczebla, tzw. juniora. Gdy już znajdziemy coś dla siebie i otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, należy być przygotowanym, że podczas jej trwania przyjdzie nam wykonać jakieś konkretne zadania programistyczne i na tej podstawie zostaną ocenione nasze umiejętności.

jak zostać programistą

Na koniec warto jeszcze wiedzieć, że w przypadku kariery programisty niezbędną umiejętnością, oprócz oczywiście samego kodowania, jest znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiających przynajmniej zrozumienie dokumentacji technicznej, ponieważ ogromna większość stron zawierających dokumentację języka czy inne pomoce jest w języku angielskim.

Drugą, równie ważną kwestią, jest chęć do ciągłego uczenia się, ponieważ rynek jest bardzo dynamiczny, pojawiają się stale nowe technologie i nie da się przez całą karierę bazować na jednym języku programowania, trzeba stale rozwijać swoje umiejętności, tak aby w odpowiednim momencie przeskoczyć na inną technologię.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here