Kolaż zdjęć jest fantastycznym prezentem dla kogoś bliskiego, jak również może on ozdobić każdy pokój, dlatego też ludzie chętnie wykonują różne kolaże ze zdjęć. Jednakże, jak zrobić kolaż, tak żeby wyglądał estetycznie?

Mogłoby się wydawać, iż zrobienie kolażu ze zdjęć jest niełatwym zadaniem. Nic bardziej mylnego! W naszym poradniku podpowiemy wam zatem, jak wykonać kombinację zdjęć, przy użyciu konkretnych programów.

Czym jest kolaż?

Zgodnie ze źródłem słowa, kolaż znaczy klejenie. Ta estetyczna metoda polega na kształtowaniu ciekawych prac z różnych produktów, zwykle wedle danego klucza, np. tematyki. Nas oczywiście interesuje fotografia. Zdjęcia są znakomitym produktem do tworzenia efektywnych kolaży. Tworząc je, możemy w atrakcyjny oraz interesujący sposób przedstawić dużą część kolekcji własnych fotografii.

Gdzie poszukiwać inspiracji oraz w jakiej postaci wydać kolaż zdjęć?

zdjęcia instagram

W sieci odnajdziemy multum bezpłatnych programów, jakie umożliwią wykonanie kolażu ze zdjęć. Opracowany oraz zapisany kolaż możesz zastosować w jakikolwiek sposób, np. wywołać na papierze o dużym rozmiarze oraz oprawić. Jeśli okazuje się natomiast, iż zdjęć jest za dużo, możesz zastosować odmienne metody prezentacji. Jedną z nich jest fotoksiążka.

Wybierz poświęcony program do wykonywania kolaży

Jeszcze parę lat temu zrobienie kolażu ze zdjęć nie było łatwym zadaniem. Tak naprawdę wprawne programy graficzne zapewniały jego wykonanie. Dla początkującego było to zadanie za ciężkie. Na szczęście z czasem pojawiła się cała masa aplikacji, ułatwiających wykonanie takiej kombinacji. Pierwszym etapem winno być dobranie właściwego programu do wykonywania kolaży. Zdecydowanie najdoskonalszym wyborem będzie Layout, za którego stworzenie odpowiada sam Instagram.

To łatwa aplikacja, można jej używać z poziomu Instagrama jak i specjalnej aplikacji. To niezwykle łatwy oraz równocześnie intuicyjny w obsłudze program. Jeżeli chcielibyście zrobić kolaż ze zdjęć za pomocą laptopa to także jest to możliwe. Naszym Doskonałym wyborem w owym przypadku jest Canva. To łatwy program do tworzenia kolaży, jaki nie wymaga żadnej instalacji. Starczy wejść na główną stronę, zalogować się i gotowe. Do wyboru jest ponad 100 przeróżnych kombinacji, i również bezpłatnych obrazków, jakie można zastosować. Manipulacje zdjęciami można również uzupełnić o jeden z przeznaczonych filtrów.

Najpowszechniejsze błędy przy projektowaniu kolażu ze zdjęć:

1. za słaba rozdzielczość nie nadająca się do druku czy znacząco psująca rezultat
2. nieodpowiednia proporcja boków (np szerokość oraz wysokość nie pasują do klasycznych ramek fotograficznych)
3. ważne elementy na zdjęciu są za blisko krawędzi – szczególnie ma to znaczenie przy wkładaniu zdjęcia w ramkę zdjęciową czy nadrukowaniu projektu kolażu na płótno (canvas)
4. brak zapisanego projektu z poziomu programu (tylko wyeksportowanie pliku) co w razie wymaganej kosmetyki nie jest możliwe oraz całą pracę należy rozpoczynać od nowa

fotki z wakacji

Niska rozdzielczość plików oraz zła proporcja boków

Zbyta niska rozdzielczość przekazanych projektów to najliczniejszy powód, jaki utrudnia czy chociażby uniemożliwia stworzenie doskonałej klasy wydruku. Wiele niewątpliwie zależy od oczekiwanego formatu (wielkości w cm wydrukowanego obrazu). Więc warto przed przystąpieniem do projektowania zdecydować się na to, jakiej wielkości wydruk potrzebujesz. Jeśli jest to np 30×40 cm to niekorzystnie jest przygotowywać projekt o powierzchni 30×45 cm bo finalnie zdjęcie przed wydrukiem będzie musiało zostać podcięte czy zostaną dodane paski by całość została wydrukowana.

Jak łatwo stworzyć kolaż ze zdjęć?

Layout – po ściągnięciu programu do tworzenia kolaży z App Store czy Sklepu Play starczy dobrać interesujące nas zdjęcia. Potem zaprezentuje nam się ich układ, jaki możemy ponadto przekształcić. Layout proponuje mnóstwo możliwości wyboru ramek i efektów do zdjęć. Po wszystkim starczy udostępnić zdjęcie na Facebooku, Instagramie lub zapisać w rolce aparatu. To chyba najszybszy sposób na kolaż ze zdjęć.

Canva – na starcie należy się zarejestrować. Program do tworzenia kolaży jest w pełni bezpłatny, więc bez obaw. Następnym etapem jest dobór jednego z ponad 100 dostępnych układów. Jeśli to już zrobimy należy przesłać wszystkie fotografie, jakie będą wykorzystane. Po ich załadowaniu program umożliwia dodanie filtrów i również indywidualnego tekstu. Po ukończeniu wszelkich etapów możemy zapisać obraz bądź go udostępnić. Warto dodać, iż Canva zapewnia wybór rozmiaru np. na zdjęcie w tle na Facebooku. To jeden z najatrakcyjniejszych tego rodzaju programów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here