Kiedy chcemy szybko schudnąć, do wyboru mamy wiele ekstremalnych diet. Zamieszczane w Internecie gwarantują fenomenalne efekty w bardzo krótkim czasie. Problem w tym, że takie diety na pewno nie są zdrowe. Wpływają negatywnie na organizm i niejednokrotnie doprowadzają do jego wyniszczenia. A efekt jo-jo to tylko czubek góry lodowej. Poniżej przedstawiono kilka z wielu negatywnych następstw szybkiego odchudzania.

Spowolniony metabolizm i huśtawki nastrojów

Nasze ciało przyzwyczajone jest do w miarę regularnych posiłków. Zazwyczaj jadamy po kilka razy dziennie, a nasz organizm wie, że co jakiś czas dostarczymy mu wielu cennych składników. I nagle, kiedy startujemy z nową, bardzo ekstremalną dietą, zmniejszamy liczbę kalorii. Organizm doskonale to odczuwa, odbiera negatywnie i rozpoczyna walkę z niedoborem energii, czyli magazynuje ją w postaci tkanki tłuszczowej. To nie wszystko – nasz metabolizm zwalnia po to, by nie przetworzyć właśnie tej odłożonej energii.

Negatywne skutki możemy odczuć ekspresowo. Zamiast chudnąć, nasz organizm zacznie magazynować tłuszcz, a podczas wysiłku spalane będą mięśnie, które dostarczą organizmowi potrzebnej mu energii.

Restrykcyjna dieta sprawia, że tracimy również dobry nastrój. Dopada nas przygnębienie, chodzimy ciągle głodni. Po ulegnięciu pokusie czujemy się bardzo winni. Cała dieta, zamiast fantastyczną sylwetką i szczęściem, kończy się gniewem, zniechęceniem i złym samopoczuciem.

Problemy trawienne i niedożywienie

Wiele ekstremalnych diet eliminuje z jadłospisu owoce i produkty zbożowe. Argumentują to tym, że cukier oraz węglowodany to najwięksi wrogowie smukłej sylwetki. Jest w tym trochę racji, jednak nie możemy całkowicie rezygnować z niektórych składników odżywczych. Wręcz przeciwnie – zdrowa dieta potrzebuje wszystkich dostępnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości. Eliminując z posiłków owoce lub produkty zbożowe, wyrzucamy tym samym wiele cennych witamin i minerałów oraz błonnik wspomagający trawienie.

Małe porcje jedzenia i wyzbycie się z diety wielu składników odżywczych prowadzi do niedożywienia. Następstwem tego są: anemia, problemy ze skórą czy brak krwawienia menstruacyjnego.

Osłabienie i nieustanny głód

Osłabienie i nieustanny głód

Bardzo groźnym efektem ubocznym zbyt restrykcyjnej diety jest ciągłe zmęczenie, osłabienie organizmu. Powodem są za małe porcje jedzenia, które nie dostarczają odpowiedniej ilości energii. Na takiej diecie cierpi nie tylko ciało, ale także nasza psychika. Miewamy kłopoty z koncentracją, chodzimy ciągle zmęczeni, zestresowani i niezwykle drażliwi.

Po przejściu na ekstremalną dietę, nasz organizm doznaje szoku. Bardzo często objawia się wtedy wzmożone łaknienie, spowodowane wiecznym uczuciem głodu.

Co zamiast restrykcyjnej diety?

Katowanie się dietami, które wyniszczają nasz organizm nie prawie żadnych zalet. Lepiej poszukać rozwiązania, które pozwoli nam być zdrowym, a przy okazji schudnąć. Jedną z takich propozycji jest catering dietetyczny Rzeszów. Znalezienie ofert idealnej dla siebie nie jest proste, ale na pewno pomoże nam w tym porównywarki cateringów dietly.pl!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here