Stanowisko opiekuna osób starszych to częsty wybór osób o pewnych cechach charakteru, które czynią je idealnymi kandydatami. W pracy tej niezbędne jest odpowiednie podejście, dzięki któremu można nawiązać bliskie relacje z podopiecznym i wnieść do jego życia mnóstwo radości i pozytywnych wrażeń. To bardzo ważne, szczególnie u tych osób, których umysł jest sprawny, jednak ciało wymaga pomocy.

1. Cierpliwość

Opieka nad osobami starszymi wymaga niekiedy ogromnych nakładów cierpliwości. Często bywa z nimi, jak z dziećmi, które trzeba namawiać do spożycia posiłku czy umycia zębów. W parze z cierpliwością musi iść umiejętność negocjacji, dzięki której opiekun może łatwo i szybko nakłonić podopiecznego do zmiany zdania.

2. Kreatywność

Osoby starsze mają mnóstwo wolnego czasu, który warto spożytkować w sposób kreatywny. Dzięki temu podopieczny ma więcej energii, czuje się szczęśliwszy, a to z kolei przekłada się na jego stan zdrowia. Osoby starsze, które poruszają się o własnych siłach lub na wózkach inwalidzkich można zabierać nie tylko na spacer po okolicy, ale do muzeum lub teatru.

3. Asertywność

Umiejętność mówienia stanowczego „nie” jest niezbędna na stanowisku opiekuna osób starszych z https://www.carework.pl/praca/opieka-niemcy/. Podopieczni bywają niezwykle uparci, a ich decyzje nie zawsze są świadome. Dochodzą też równe choroby, takie jak demencja lub Alzheimer, które utrudniają komunikację. Opiekun musi wiedzieć, kiedy odmówić starszej osobie i uchronić ją przed niebezpieczeństwem.

4. Pozytywne usposobienie

Radosny, uśmiechający się opiekun wniesie mnóstwo pozytywnych uczuć i wrażeń w życie osoby starszej. Poprawa nastroju ma ogromny wpływ na zdrowie, zwiększa apetyt oraz chęć do aktywności.

5. Dobry słuchacz

Osoby starsze o bogatym doświadczeniu życiowym mają mnóstwo do powiedzenia i chcą być wysłuchani. To bardzo ważne, by opiekun potrafił słuchać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here