Prawidłowy montaż okien nie jest łatwym zadaniem, dlatego zazwyczaj w tym przypadku sięgamy po pomoc specjalistów. Posiadają oni niezbędną wiedzę i doświadczenie, które pozwalają na wykonywanie pracy fachowo i z użycie najlepszych jakościowo materiałów.

Montaż okien

Na stronie prawidlowymontaz.pl znajdziemy specjalistów z zakresu montażu okien. Posiadają oni wiedzę na temat oddziaływań wewnętrznych i zewnętrznych, które wpływają w dużym stopniu na wykonanie prawidłowego montażu.

Warto zauważyć, że takich oddziaływań jest więcej i są one związane z warunkami atmosferycznymi, hałasem, środowiskiem naturalnym, obciążeniami udarowymi, wentylacją i tym podobne.

Użytkowanie powierzchni

Połączenie okien i drzwi ze ścianą zapewni nam prawidłowe i bezpieczne użytkowanie pomieszczeń w budynku. Z tym aspektem związane jest fachowe zaprojektowanie szczeliny montażowej, która ochroni elementy konstrukcji przed działaniem szkodliwych czynników różnego typu.

Wytyczne odnoszące się do montażu okien można podzielić na trzy strefy:

– Strefa 1 – odnosi się do płaszczyzny wewnętrznej szczeliny montażowej. Ma ona na celu oddzielić klimat wewnątrz pomieszczenia od klimatu panującego na zewnątrz. Nie może ona zostać przerwana i powinna tworzyć powierzchnię ciągłą.
– Strefa 2 – jest związana ze środkową częścią montażowej szczeliny. Powinna zapewniać izolacyjność akustyczną i termoizolacyjność.
– Strefa 3 – odnosi się do płaszczyzny zewnętrznej szczeliny montażowej. Ma za zadanie chronić przed działaniem czynników atmosferycznych.

Okna – prawidłowy montaż

Definicja prawidłowego wykonania montażu okien odnosi się do tego, że po wykonaniu robót montażowych można w pełni korzystać z tych rzeczy zgodnie z przyjętymi standardami i poziomem bezpieczeństwa. Rezultaty montażu zatem są ściśle związane z tą definicją. Odnoszą się także do przepisów techniczno-budowlanych i wymagań obiektowych, które określa inwestor lub projektant.

Podstawowym rezultatami wykonanego zadania mogą być:

1. Przeniesienie z okna na mur konstrukcyjny sił od obciążenia tworzonego przez ciśnienie prędkości wiatru.
2. Przeniesienie za pomocą klocków podporowych na mur konstrukcyjny sił związanych z ciężarem konstrukcji okiennej.
3. Uzyskanie pełnej wodoszczelności.
4. Uzyskanie szczelności związanej z działaniem wiatru.
5. Uzyskanie odpowiednich czynników zapobiegających kondensacji pary wodnej i tworzeniu się grzybów pleśniowych.

Jeśli te wymogi zostały spełnione, wtedy z całą pewnością można mówić o prawidłowym wykonaniu montażu okien w budynku. Warto zauważyć, że te rezultaty mogą być rozszerzone zgodnie z oczekiwaniami inwestora, co wpłynie także na poziom odpowiedzialności wykonawcy prac montażowych.

Poziom odpowiedzialności

Warto w tym przypadku odnieść się do tego, że sprzedawca ponosi odpowiedzialność względem kupującego, gdy montaż ma wady prawne lub fizyczne. Odpowiedzialność tego typu jest nazywana rękojmią za wady i jest określona w artykule 5561 Kodeksu cywilnego.
Wada fizyczna jest związana z nieprawidłowym zamontowaniem okien odnoszącym się do robót instalacyjnych stolarki budowlanej. Wtedy kupujący nie może korzystać z danych właściwości tej rzeczy.

Kiedy montaż okien jest wadliwy?

Wadliwy montaż okien ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia, które obniża wartość rzeczy lub nie jest ona zdatna do użytku. Ponadto, nie zostaje w tym przypadku osiągnięty rezultat odnoszący się do wymogów i przepisów z tym związanych.
Błędem montażu natomiast może być działanie nieumyślne, które przynosi niekorzystne efekty.

Wykonawca ma także możliwość przyjęcia odpowiedzialności za jakość wykonania montażu okiennego, dając kupującemu okres gwarancji na wykonane usługi. Jednak nie jest to obowiązkowe, o czym warto pamiętać. Jeśli jednak wykonawca daje taką możliwość, w przypadku wystąpienia wad musi on je usunąć w określonym terminie.

Fachowców z dziedziny stolarki okiennej znajdziemy na stronie prawidlowymontaz.pl. Warto polecić takie prace wykonawcy odpowiedzialnemu, rzetelnemu i doświadczonemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here