Przewaga niektórych firm na rynku, które doskonale radzą sobie z konkurencją i rozwijają swoje możliwości oraz działania to zdecydowani liderzy bez względu na branżę. Ich sukcesy są oparte intensywnym rozwojem działalności – to wtedy zwykle następują przejęcia firm słabszych, które nie są tak efektywne w działaniach. Jakie to ma znaczenie dla rynku?

Dla Inwestorów – czysty zysk!

Przedsiębiorcy decydujący się na fuzję lub przejęcia swoich firm przez konkurencję z pewnością kalkulują, czy im się to opłaca. Ich działanie może okazać się niezwykle dochodowe, które pozwoli na uniknięcie kłopotów finansowych na skutek nieprawidłowego funkcjonowania firmy, co najczęściej jest najsilniejszą motywacją do sprzedaży działalności. Ponadto można uzyskać pieniądze na kolejne inwestycje, które tym razem odpowiednio zagospodarowane, przyniosą w końcu oczekiwany rezultat.

Dla firm – szansa i nowe perspektywy!

Przejęcia firm mają wiele pozytywnych skutków dla dużych firm, które podejmują takie kroki. Pierwszym i najważniejszym chyba z nich to osiągnięcie przewagi konkurencyjnej, co z kolei znajdzie odzwierciedlenie w przychodach i finalnym zysku. Kiedy firma dysponuje bazą klientów kilku kupionych przez siebie przedsiębiorstw, uzyskuje niejaki monopol na daną usługę na rynku, co znacznie zwiększa jej finalny przychód.

Z perspektywy rynku

Rozpoznawalność i marka jest kluczowym elementem do sukcesu każdej firmy. Stąd tak duża potrzeba i nacisk na to, by dobrze reklamować swoje usługi i zdobywać klientów, którzy pamiętać będą nazwę naszej firmy. Wzrost firmy jako samego przedsiębiorstwa oraz marki jaką zyskuje w oczach ludzi i konkurentów jest również pozytywnym skutkiem zjawiska przejmowania firm, jaki warto brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Poszerzenie asortymentu, sprzętu czy produktów oferowanych na rynku daje przejęcie firm, które zajmują się podobną branżą co firma je nabywająca. Dzięki takim działaniom na rynku można obserwować jak silne i z dobrą pozycją firmy przejmują słabszych konkurentów, zostawiając jedynie równych sobie przeciwników. Jeśli przedsiębiorca posiada odpowiednie środki, zdecydowanie powinien rozważyć zakup jakiejś pokrewnej firmy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here