Praca hakowego polega głównie – jak sama nazwa wskazuje – na przepinaniu haków w trakcie transportu podwieszanych towarów i innych przedmiotów. Na pozór jest to więc zadanie proste. Niemniej w grę wchodzą tu ciężary o masie rzędu nawet kilkudziesięciu ton. Kluczowe w ich zabezpieczaniu są zawiesia linowe.

Zawiesia – gwarancja bezpieczeństwa?

Nie wszystkie duże, ciężkie i transportowane za pomocą dźwigów przedmioty są łatwe w przenoszeniu. Niektóre z nich mają dość niestandardowe kształty, wobec czego muszą być wyposażone w specjalne zawiesia. Za ich prawidłowy dobór i właściwe założenie odpowiedzialny jest wspomniany hakowy.

To on bezpośrednio zabezpiecza przenoszony dźwigiem asortyment i – w znacznym stopniu – odpowiada za bezpieczeństwo znajdujących się w pobliżu osób, Jego zadaniem jest m.in. dobór właściwego zawiesia, a także – jeśli to konieczne – takie owinięcie przedmiotu, aby jego przypadkowe wypadnięcie nie było możliwe.

Ryzyko rośnie, ryzyko spada

Tak naprawdę zawiesie linowe jest przez cały czas swej aktywnej eksploatacji narażone na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, Osoba odpowiedzialna za transport przedmiotu musi skontrolować je (wizualnie) i zawiesić zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mało tego! Musi uwzględnić inne czynniki, w tym uderzenie gwałtownego wiatru.

Trzeba też pamiętać, że zawiesie linowe jest stale narażone na działanie różnych sił trących. Często bywa tak, że jego powierzchnię oddziałuje ostra krawędź przenoszonego ładunku. W tym wszystkim trzeba tez uwzględnić wiek zawiesia, sposób jego ułożenia na ładunku itd. Oczywiście sprzęt ten musi też posiadać specjalne certyfikaty.

Parametry zawiesia

Pracując jako hakowy trzeba wiedzieć, że zawiesie linowe ma swoje określone parametry pracy. Oczywiście najważniejszym z nich jest jego nośność, ale ta – jak wiadomo – zmienia się zależnie od kąta położenia danego zawiesia. Tak naprawdę jest to praca bardzo wymagająca i odpowiedzialna.

Podsumowując, zawiesie to coś więcej, niż tylko kawał liny i dwa, stalowe pierścienie lub uchwyty. To przede wszystkim funkcjonalne narzędzie pracy, od którego zależy nie tylko bezpieczeństwo przenoszonego ładunku, ale też zdrowie i życie pracujących w pobliżu osób i innych przechodniów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here