Jeśli lubisz kiełki to rzeżucha jest właśnie dla ciebie. Jest idealna do kanapek czy sałatek. Zawiera wiele witamin, w tym witaminę C, która zwiększa odporność organizmu na choroby. Jest przydatna wiosną lub jesienią. Wiedza o tym jak posadzić rzeżuchę jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Można to zrobić na kilka sposobów.

Wszyscy uwielbiają ją za smak W okresie zimowym to świetna alternatywa dla sałat, ponieważ nie nawozimy rzeżuchy żadnymi nawozami, a plony są obfite i dość szybkie, żebyś mógł się cieszyć nią przez kilka miesięcy. Po przeczytaniu tego poradnika będziesz wiedział jak hodować rzeżuchę. Jest to prostsze niż myślisz.

Pierwszy sposób jest dedykowany osobom, które mają ogródek bądź działkę. Wystarczy kawałek wcześniej zaoranego terenu polać obficie wodą, po czym rozsypać bardzo gęsto nasiona. Przykryć cienką warstwą ziemi i gotowe. Rzeżuchę należy podlewać codziennie dużą ilością wody. Zbiór będzie możliwy po około dziesięciu dniach.

Po zebraniu, te części które zostały w ziemi będą świetnym nawozem naturalnym na dalsze uprawy. Jednak w dzisiejszych czasach nikt nie uprawia rzeżuchy na masową skale w ogródku. Robi się to raczej w domu, w doniczce, lub innym pojemniku. Rzeżucha może być stosowana jako przedplon w uprawie warzyw.

Z drugiego sposobu może korzystać każdy

Wystarczy do tego parapet, doniczka i ziemia. Do doniczki należy wsypać ziemię na wysokość około 5 centymetrów. Po ugnieceniu ziemi, mocno podlać, odczekać chwile i rozsypać nasiona. Jeśli pod parapetem, na którym znajduje się doniczka jest grzejnik, to trzeba podlewać nawet kilka razy dziennie. Ważne jest, żeby ziemia była stale wilgotna. Zbiór tak jak w poprzednim przypadku po około dziesięciu dniach. Wszystko zależy czy na parapet dociera dużo słońca. Najlepszy będzie ten od strony południowej.

posadzić rzeżuchę

Kolejna metoda jest dla osób które nie lubią bawić się ziemią, i które chcą mieć czysty parapet. Weź jakiś pojemnik, maksymalnie na 2-3 centymetry wysokości, i napełnij go watą, tak aby podłoże było całe przykryte.Zlej porządnie wodą, do momentu kiedy wata przestanie ją wchłaniać, po czy wysyp bardzo gęsto nasiona. Pozostaje już tylko nadzorować czy wata nie wysycha. Podłoże powinno być stale wilgotne. Tym sposobem możesz mieć gotowe kiełki nawet po siedmiu dniach, jeśli zapewnisz im dużo słońca. Jest to świetna metoda dla małych dzieci, które mogą obserwować rosnące kiełki, a jednocześnie nie roznoszą ziemi po całym domu.

Czwarta metoda jest bardziej pracochłonna, ale daje szybsze efekty. Dzień przed sadzeniem, najlepiej na noc, należy nasiona wsypać do szklanki i zalać wodą. Przez noc spęcznieją, a jednocześnie szybciej się otworzą i wyrosną kiełki. Następnego dnia przygotuj niezbyt wysoki pojemnik. Wyłóż go watą po czym za pomocą łyżeczki rozsmaruj spęczniałe nasiona. Podlej obficie i gotowe. Tak przygotowana rzeżucha powinna być gotowa do tygodnia czasu. Nie zapomnij o codziennym podlewaniu.

Ostatni sposób wymaga użycia słoika

Wsyp do słoika nasiona, zalej wodą, tak aby je przykryć. Zamiast zakrętki użyj gazy, którą przymocuj za pomocą gumki recepturki. Spowoduje to, że w słoiku będzie odpowiednia wilgotność do wzrostu kiełków. Od tej pory, każdego dnia należy przepłukiwać nasiona wodą dwa razy dziennie. Nadmiar wylewać przez gazę, żeby nasiona nie wyleciały. Po około tygodniu zdejmujemy gazę i mamy gotowe kiełki. Możemy je zjadać od razu po wyjęciu. Je to pracochłonna metoda w porównaniu z innymi,ale nie wymaga waty czy ziemi.

W każdym z tych sposobów najlepszym rozwiązaniem na zbiór jest ścięcie rzeżuchy nożyczkami, tuż przy podstawie. Jeśli wolisz łagodniejszą część zetnij ją w połowie, gdyż ta górna, zielona część jest mniej ostra.

rzeżucha

Rzeżucha to świetna dekoracja wielkanocnego stołu. Można kupić ozdobne doniczki w kształcie jajka i posadzić w niej rzeżuchę. Należy to zrobić około tydzień przed świętami, Uprawa wcale nie wymaga specjalnych umiejętności ogrodniczych. Na rynku dostępne są również rożnego rodzaju kiełkowniki, Mogą być kilkupiętrowe, dzięki temu na małej powierzchni możesz wyhodować sporą ilość rzeżuchy.

W sklepach można kupić tacki specjalnie przeznaczone do uprawy kiełków. Mają one odpowiednią wysokość. Rzeżucha jest zdrowa i dietetyczna ze względu na małą ilość kalorii. Dzięki temu, że jest ostra w smaku poprawia trawienie i metabolizm. Stanowi świetną dekorację niektórych dań.

Jak widać uprawa rzeżuchy jest banalnie prosta i każdy, nawet nie posiadając zdolności ogrodniczych, może ją uprawiać. Rzeżucha jest lubiana przez niektóre gryzonie, zatem śmiało możesz uprawiać ją również z myślą o nich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here