W grach komputerowych, szczególnie tych internetowych (tzw. multiplayer) często dochodzi do drastycznych spadków liczby FPS (z języka angielskiego Frame per Second) czyli dokładniej mówić liczby wyświetlanych klatek obrazu w przeciągu jednej sekundy rozgrywki. Wpływ na to ma wiele rzeczy, spowalniać wyświetlanie obrazu może sygnalizować problemy z łączem internetowym, kartą graficzną, procesorem komputera, pamięcią operacyjną RAM, dyskiem twardym komputera, czy też zasilaczem.

Oczywiście nie zawsze jest winny komputer użytkownika, czyli popularnie w branży gier internetowych mówiąc „klienta gry”. Na spadek liczby wyświetlanych klatek mogą również wpływać przeciążenia serwerowe, za małą przepustowość łącza serwera, za mała pojemność serwera i inne liczne problemy i chwilowe lub stałe niedociągnięcia twórców gry i serwerowni która jest za daną grę odpowiedzialna, czasami jest to własny serwer twórcy gry, a czasem wynajęty od zewnętrznego usługodawcy.

A co to właściwie jest wyświetlanie klatek na sekundę, czyli inaczej popularnie nazywany parametr FPS i na co on wpływa?. FPS bezpośrednio odpowiada za komfort spędzania czasu w grze komputerowej. Ma kluczowe znaczenie dla płynności rozgrywki.

Dobrym przykładem będzie przywołanie każdemu znanej sytuacji. Będąc w miejscu gdzie na ekranie mało się dzieje gra działa perfekcyjnie, animacje są gładkie i nie ma najmniejszego problemu z płynnością, jednak na grając w grę komputerową na tym sprzęcie, ale znajdując się w scenerii zupełnie przeciwnej, pełnej akcji i dynamicznych ruchów na ekranie gra zaczyna najzwyczajniej w świecie spowalniać, popularnie językiem graczy mówiąc „zacinać”.

Tak właśnie wpływa spadek liczby klatek wyświetlanych na sekundę. Łatwo można wydedukować, że im większy jest parametr FPS tym lepiej dla gracza. Można to porównać do animacji rysowanych na kartkach, tak jak kiedyś produkowano kreskówki. Im więcej kartek z rysunkiem na jedną sekundę trwania projekcji tym ruch przedstawionej postać był przyjemniejszy dla oka.

gra komputerowa

Naturalnym pytaniem jakie każdy sobie postawi wydaje się być „Jak temu zaradzić?”. Postaram się to wyjaśnić na przykładzie gry League of Legends czyli w skrócie nazywanym LoL’u.

A zatem jak zwiększyć FPS w LoLu?

Przede wszystkim najpierw powinieneś zwrócić uwagę na prędkość swojego połączenia internetowego i parametr ping. Ping sygnalizuje stopień opóźnień w transmisji nazywanych w środowisku graczy „lagami” lub wyżej wymienionymi „ścinkami”. Jeżeli ping jest wysoki musisz temu zaradzić poprzez wyłączenie programu do pobierania, muzyki słuchanej z internetu podczas rozgrywki, czy też odłączenie innych urządzeń podłączonych do Twojego routera. Kolejnym elementem który ma ogromny wpływ na liczbę FPS jest karta graficzna.

Jeżeli Twoja karta ma niskie parametry albo nie należy do najnowszych należy wejść do ustawień gry i zmniejszyć poziom detali graficznych i rozdzielczość ekranu, w wielu przypadkach potrafi to zdziałać cuda, ponieważ karta graficzna nie będzie tak wysilona i będzie miała większą ilość nie wykorzystanej pamięci. Jeżeli korzystasz ze zintegrowanej karty graficznej Intel to możesz również w ustawieniach sterownika zmienić moc podawaną przez komputer do karty graficznej w ustawieniach zasilania i oszczędności baterii, ta rada będzie bardzo pomocna dla użytkowników laptopów, jeśli to nie pomoże to niestety być może będziesz musiał zmienić sprzęt. To samo będzie konieczne w przypadku za małej pamięci operacyjnej RAM. Zalecanym ruchem jest również zmiana dysku twardego z talerzowego HDD na cyfrowy SSD który o wiele szybciej przetwarza dane.

laptop

Już wiesz co może wpływać na niską ilość wyświetlanych klatek po Twojej stronie łącza internetowego, jednak to wcale nie musi być wina Twojego sprzętu. Duże znaczenie dla „lagowania” ma także to co dzieje się po stronie serwera, a na to już niestety wpływu mieć nie będziesz.

Wpływa na to prędkość łącza którym serwer jest podłączony do sieci. Liczba graczy zalogowanych obecnie na serwerze. Błędy w samych plikach serwerowych i ich optymalizacja, nietrafione aktualizacje gry. Mogą to być sytuacje stałe lub przejściowe, wszystko może ulec zmianie podczas kolejnych aktualizacji które zawsze mają na celu poprawę jakości gry, a co za tym idzie również ilości FPS która jest wyświetlana u graczy.

Już wiesz w jaki sposób zaradzić na spadek ilości klatek po stronie swojego sprzętu. Na pewno nie zaszkodzi również przeskanować dysku komputera w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i „uprzątnięcie go”, pomoże Ci w tym wiele programów dostępnych w sieci.

[Głosów:19    Średnia:1.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here