Kolejny poradnik motoryzacyjny poświęcimy doborowi akumulatora do diesla. Jest to wbrew pozorom bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku zimą będzie nam bardzo, ale to bardzo ciężko nasz samochód z silnikiem dieslowskim odpalić. Sprawdźmy więc jak dobrać odpowiednią baterię.

Zacząć należy od uświadomienia sobie w jaki sposób działa silnik wysokoprężny. Otóż spalanie paliwa następuje w nim poprzez rozgrzanie powietrza w komorze spalania do ogromnej temperatury, przekraczającej nawet sześćset stopni Celsjusza. W momencie kompresji wtryskiwane jest paliwo, które w kontakcie z ogromną temperaturą ulega samodzielnemu zapłonowi. Dlatego też silnik diesla nazywa się także silnikiem o zapłonie samoczynnym, ponieważ nie jest tutaj potrzebna żadna świeca zapłonowa, ani nic z tych rzeczy.

Jednak jak to się ma do akumulatora, jaki potrzebny jest do silnika diesla? Otóż wysoka kompresja i stopień sprężania, które wymagane są by doprowadzić temperaturę w komorze spalania do bardzo wysokich wartości, wymaga bardzo dużej siły jaką trzeba doprowadzić do wału korbowego. Rozrusznik musi być więc bardzo mocny, podobnie jak sam akumulator.

Jaki akumulator do diesla będzie więc odpowiedni?

Biorąc pod uwagę jak dużą ilość energii trzeba dostarczyć do rozrusznika, bateria musi być o wiele mocniejsza niż ta, która będzie dobrze pracować na przykład z silnikiem benzynowym. Wobec tego trzeba sobie jasno powiedzieć, że musi to być akumulator o pojemności nawet w okolicach 100 amperogodzin, gdzie przy silniku benzynowym spokojnie wystarczy bateria o pojemności około 50 amperogodzin, czyli połowie z tego.

Dobór odpowiednio mocniej baterii jest więc absolutnie kluczowy. Sprawdzimy teraz w jaki sposób trzeba taką baterię dobrać. Należy zacząć od sprawdzenia co zaleca producent naszego auta. Tutaj kierujemy się zaleceniami, które ma dla nas fabryka, nie zawsze jednak możemy taki akumulator włożyć do auta. Kupno nowej baterii o pojemności 100 amperogodzin to duży wydatek, dlatego sporo osób wkłada akumulatory o wiele mniejsze.

Czy jednak taka bateria da sobie radę?

akumulator do diesla

To zależy. To, jaki akumulator do diesla wystarczy, by spokojnie odpalić go nawet zimą, precyzuje między innymi parametr określany jako maksymalny prąd rozruchowy. Przy silnikach diesla ten prąd powinien wynosić nawet do 600-700 amperów. Wtedy na pewno rozrusznik będzie mógł zakręcić wałem korbowym silnika z pełną siłą, powodując szybki i bezproblemowy rozruch motoru. Możemy więc dobra akumulator mniejszy, jednak prąd rozruchowy musi być dokładnie taki, jak przewidział producent, lub większy.

Sprawdźmy teraz co zrobić, gdy zimą nasz diesel nie chce odpalać. Jeżeli przychodzimy do auta po nocy lub kilku dniach i zauważamy, że w akumulatorze nie ma już w ogóle prądu, to winna jest albo sama bateria, która jest już stara i nie potrafi utrzymać ładunku w środku, albo coś „podbiera” nam prąd. Co to oznacza? Otóż mówimy tutaj o sytuacji, gdy jakiś element instalacji auta nie ulega całkowitemu wyłączeniu i przez to pobiera non stop prąd. W takim przypadku bateria długo nie wytrzyma i już po kilku dniach będzie całkowicie rozładowana.

Niezależnie od tego jaki akumulator do diesla wybierzemy, absolutnie nie możemy pozwolić na to, by coś „wysysało” z niego energię w czasie gdy auto stoi. Wtedy, niezależnie jak dobry akumulator będziemy mieli i jak dobrze będzie on działał, nie odpalimy samochodu. Zwłaszcza zimą będzie to dokuczliwe. Jeżeli więc zauważamy, że z instalacją naszego auta jest coś nie tak, to definitywnie powinniśmy udać się do elektryka samochodowego.

Jeżeli mamy akumulator kilkuletni i zauważamy, że nie jest on już tak mocny jak był na początku, to być może wystarczy uzupełnić w nim zapas wody destylowanej. W tym celu należy odkręcić korki i sprawdzić poziom, ewentualnie uzupełnić niedobory. Gdy to zrobimy, będziemy już mogli cieszyć się większym prądem rozruchowym i jest dużo większa szansa, że odpalimy silnik.

jaki akumulator do diesla

Niestety, jeżeli to nic nie pomoże, to oznacza że po prostu bateria jest już słaba i trzeba ją wymienić na nową. Jaki akumulator do diesla wtedy kupić? Najlepiej dużej pojemności i dobre jakości, przez co rozumiemy markowego producenta. Nie kupujmy taniej chińszczyzny, ponieważ to na pewno nie będzie dla nas korzyścią, taka bateria bowiem szybko padnie.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi każdy dowiedział się, jaki akumulator powinien dobrać do swojego samochodu z silnikiem wysokoprężnym. Sprawi to, że nasz samochód zawsze będzie odpalał zimą, nawet na bardzo dużym mrozie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here