Jeśli to czytasz, na pewno nieraz spotkałeś się z sytuacjami wyjątkowo stresującymi. Są wśród nas nieszczęśnicy bardziej podatni na stres niż inni. Często wiąże się to z nieśmiałością lub strachem przed porażką. Na czynniki niestety nie mamy wpływu. Praca, szkoła, kłopoty finansowe, są to naturalne sytuacja, z którymi do czynienia ma każdy z nas.

Skrajne przypadki mocno zestresowanych osób mogą objawiać się bólami brzucha i migrenami. Nie zawsze zdajemy sobie sprawy z tego, co jest przyczyną naszego złego samopoczucia. Długotrwały stres zwiększa ryzyko zawału serca czy udaru. Nerwica i zaburzenia lękowe to również efekt nieustającego napięcia.

Jak pokonać stres?

Na pewno nie jest to proste, jeśli jesteśmy podatni na tego rodzaju napięcia. Najczęstszym powodem jest praca. Stresujące zadania, presja czasu, zbyt duże oczekiwania oraz niewyrozumiały szef potrafią uprzykrzyć życie. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest odpoczynek. Możemy nie zdawać sobie sprawy z tego jak bardzo nasz organizm potrzebuje chwil wytchnienia. Warto wziąć urlop lub kilka dni wolnego i zwyczajnie się zrelaksować.

Sposobów na to jest mnóstwo. W dużej mierze jest to zależne od tego, co najbardziej Ci pomaga. Jeśli lubisz łowić ryby, wyjedź nad jezioro. Niektórym pomaga wieczór z dobrym serialem, innym spotkanie w gronie bliskich osób. Ciekawym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna. Nie tylko poprawia kondycję i sylwetkę, ale potrafi pomóc nie myśleć o natłoku czekającej nas pracy. Ponadto ułatwia zasypianie. Istnieje szereg możliwości aktywnego spędzania czasu. Od biegania z koleżanką, do zajęć tanecznych czy nawet treningu personalnego.

Wiele z nas uwielbia poranną kawę i nie wyobraża sobie bez niej normalnego funkcjonowania. Usuwa zmęczenie i potrafi polepszyć nastrój. Jest korzystna dla organizmu pod warunkiem, że jej nie nadużywamy. Jeśli należysz do tych osób, dla których kawa trzy razy dziennie to za mało, warto pomyśleć o zmniejszeniu dawek. Nadmierne pobudzenie i niemiarowe bicie serca zdecydowanie nie pomagają w stresie. Często jest też przyczyną odwodnienia.

Można zastąpić ją świeżo wyciskanym sokiem albo nawet wodą z cytryną.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nasza kondycja fizyczna i dieta potrafią mieć wpływ na stres. Nie są pierwotnym czynnikiem, ale na pewno nie pomagają w pokonywaniu stresu.
Kąpiel i masaż są świetnymi sposobami na nasz problem. Najlepszą opcją jest wizyta u masażysty na relaksującą terapią. Olejki aromatyczne ułatwiają rozluźnianie mięśni, które przez ciągły stres są napięte. Możemy także zaserwować sobie długą kąpiel w domu, również z wykorzystaniem olejków.

stres

Jeśli czeka nas stresująca sytuacja lub nadarzy się taka z zaskoczenia dobrze jest zająć czymś swoje ręce. Są specjalne gadżety do rozluźniania napięcia, którymi możemy się bawić. Przykładami są tu piłeczki antystresowe czy kulki, które można obracać w odpowiednim rytmie. Pozwala nam to na lepszą koncentracje i skupienie.
Można także spróbować technik relaksacyjnych. Jedną z popularniejszych jest technika Jacobsona. Polega ona na świadomym napinaniu danej partii mięśni, a potem na jej rozluźnianiu. Nie zorientujemy się kiedy, a nasze napięcie zniknie. Efekt jest podobny jak przy aktywności fizycznej, ale nie każdy może pozwolić sobie na ćwiczenia przez brak czasu.

Popularną i przyjemną metodą może być także medytacja. Spokojne oddychanie i wsłuchiwanie się w swój rytm może mieć zaskakujące efekty. Medytować możemy praktycznie wszędzie. Ważne jest, aby ograniczyć wówczas wszelką aktywność i skupić się na swoich myślach. Joga pozwala na taki relaks. Dzięki takim ćwiczeniom odrywamy się od stresującej sytuacji i nabieramy do niej dystansu.

stres w pracy

Spotkania z przyjaciółmi również mogą okazać się przydatne. Rozmowa o tym co nas stresuje potrafi prowadzić do rozwiązania problemu. Przyjaciele czasem znają nas lepiej niż nam się wydaje, więc może oni podpowiedzą co jest dla Ciebie najlepsze. Jeśli nie, to wieczór z dobrym winem, przekąskami i pogaduchami całą noc potrafi być niezwykle pomocny.

Istnieją różne metody, które są mniej konwencjonalne. Czyjś nawyk, dla nas może śmieszny, dla osoby może być właśnie sposobem na odstresowanie. Jedni lubią robić przemeblowanie w domu, innym pomaga szybki prysznic, jeszcze inni rysują. Jeśli żadna z wyżej wymienionych metod Ci nie pomaga, warto poszukać swojej własnej. Zastanów się co lubisz robić. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak pokonać stres, ale przy wielu próbach różnych technik, na pewno znajdziemy coś co nam pomoże.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here