Brodawki wirusowe, nazywane zwykle kurzajkami, są wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego i przenoszone między ludźmi na skutek bezpośredniego kontaktu. Już od lat nie mówi się o nich jedynie jako o problemie estetycznym. Kurzajki są sporym wyzwaniem także dla dermatologów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z nimi jest krioterapia.

Na czym polega krioterapia?

Usuwanie kurzajek z wykorzystaniem krioterapii to zabieg, w czasie którego wykorzystywane są niskie temperatury. Krioterapia ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dermatologia chętnie poleca ją jako oręż w walce ze zmianami skórnymi promując jako alternatywę dla laseroterapii oraz elektrokoagulacji. W czasie zabiegu chore tkanki są zamrażane z wykorzystaniem podtlenku azotu, zarówno w oparciu o technikę natryskową, jak i kontaktową, w zależności od aktualnych potrzeb.Chora tkanka jest zamrażana i rozmrażana przynajmniej kilka razy tak, aby doprowadzić do powstania kryształów lodu i zmian elektrolitowych. To ich znaczenie jest tu kluczowe, bo oddzielają komórki zniszczone podczas terapii od zdrowej skóry.

Na ile skuteczna jest krioterapia?

Osoby poddające się zabiegowi krioterapii zastanawiają się nad tym, na ile jest on skuteczny. Okazuje się, że większość zmian dobrze reaguje na mrożenie, choć ostateczny wynik nie jest zawsze taki sam. Kluczowe znaczenie ma liczba brodawek oraz miejsce ich pojawienia się, choć pewną rolę odgrywa także wiek, w jakim jest pacjent oraz jego oczekiwania. Sama krioterapia jako zabieg pozwalający na usuwanie kurzajek, jest opisywana jako metoda nie tylko bezpieczna i prosta, ale również przystępna cenowo. Warto zdecydować się na nią zwłaszcza wtedy, gdy nieestetyczne zmiany skórne nie są porośnięte włosami. Jest skuteczna także w walce z brodawkami nawracającymi, wyjątkowo irytującymi pacjentów, którzy muszą się z nimi mierzyć. Mocnym argumentem przemawiającym za wykonaniem tego zabiegu jest jego bezbolesność. Krioterapia nie wymaga znieczulenia, a jedynym mniej komfortowym doznaniem jest lekkie pieczenie. Mamy też do czynienia z zabiegiem, w przypadku którego nie wymienia się długiej listy przeciwwskazań. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o niedoczynności tarczycy oraz chorobach serca i układu krążenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here