Ubezpieczenie OC pozwala uniknąć kosztów w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku, a jej brak wiąże się z wysokimi karami. To ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i powinien wykupić je każdy właściciel samochodu, motocykla, skutera, motoroweru, przyczepy, pojazdu wolnobieżnego oraz ciągnika rolniczego. Zapewnia ono rekompensatę szkód osobowych oraz materialnych, które powstały w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego.

Ubezpieczenie OC pokrywa szkody, jakie powstały zarówno podczas ruchu, jak też wsiadania i wysiadania, rozładunku i załadunku, a nawet zatrzymania czy postoju. Co więcej, chroni nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Warto jednak pamiętać, że wykupiona polisa przypisana jest nie do właściciela, ale konkretnego samochodu – oznacza to, że poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie nawet w sytuacji, gdy szkody spowodował inny kierowca (np. znajomy czy członek rodziny właściciela).

Umowę na ubezpieczenie OC zawiera się zwykle na 12 miesięcy. Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia tymczasowego na 30 dni – np. w przypadku pojazdów zarejestrowanych na określony czas albo za granicą, które są przewożone do Polski.

Kiedy polisa wygasa, należy niezwłocznie zadbać o jej przedłużenie albo skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela – nawet 1 dzień bez OC może narazić Cię na wysoką karę finansową. Pamiętaj! Nie ma możliwości wykupienia OC z datą wsteczną. W niektórych przypadkach właścicielowi pojazdu przysługuje zwrot składki OC za niewykorzystany okres. Mowa tu o wyrejestrowaniu samochodu, odstąpieniu od umowy zawartej na odległość albo sytuacji, gdy nowy właściciel samochodu nie zamierza kontynuować Twojej polisy. WIęcej informacji o OC i innych ubezpieczeniach samochodu znajdziesz na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/.

Gdzie można kupić OC?

Polisę OC możesz wykupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym – niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, jaki jest Twój staż jako kierowcy czy historia ubezpieczeniowa. Zgodnie z art. 5 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych żadna firma nie może odmówić Ci sprzedaży ubezpieczenia.

Jakie czynniki mają wpływ na wysokość ubezpieczenia OC? Może być to np. wiek kierowcy, historia dotychczasowego ubezpieczenia, parametry samochodu, marka samochodu.

Pamiętaj, by przed zakupem ubezpieczenia OC dokładnie porównać wszystkie oferty. Na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatorów OC oraz porównywarek, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na znalezienie korzystnej oferty.

Oprócz OC, pomyśl o ubezpieczeniach dodatkowych

  • Autocasco zabezpieczy Cię przed skutkami zdarzeń losowych i nieumyślnych, takich jak kradzież, stłuczka, zadrapanie karoserii na parkingu czy uszkodzenie samochodu w wyniku działania negatywnych czynników atmosferycznych;
  • Assistance pozwoli Ci zyskać natychmiastowe wsparcie ubezpieczyciela w różnych nieprzewidzianych sytuacjach – np. gdy Twój samochód odmówi posłuszeństwa, zabraknie Ci paliwa albo będziesz uczestnikiem stłuczki i konieczne okaże się skorzystanie z pomocy drogowej;

Warto dodać, że większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje także dodatkowe ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie szyb czy opon. Chcesz ubezpieczyć motocykl? Sprawdź ubezpieczenie motocykla na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/pakiet-motocykle/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here