Biopsja jest zabiegiem diagnostycznym, który służy pobranie próbki materiału biologicznego. Wskazaniem do wykonania takiego zabiegu jest podejrzenie różnych zmian chorobowych, w tym torbieli, nowotworów i cyst. Materiał może zostać pobrany przy pomocy specjalnej igły, a także poprzez wycięcie fragmentu tkanki. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania biopsji? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/biopsja-cienkoiglowa-i-gruboiglowa/ 

Biopsja – czym jest i jak przebiega? 

Pierwsza jest rodzajem specjalnego zabiegu, w którego przebiegu w sposób inwazyjny pobieranie zostaje do badania materiał biologiczny pochodzący z tkanek podejrzanych obecność w nich zmian chorobowych. Taki materiał zostaje pobrany, a następnie przekazany do analizy, przebiegu której specjalista pod mikroskopem ocenia pobrany fragment tkanki. 

Nie ma konieczności przygotowania się do tego zabiegu. Przeprowadzony jest on ze znieczuleniem miejscowym. Cała procedura trwa od kilku do kilkunastu minut. Biopsja cienkoigłowa polega na zainspirowani materiału komórkowego na drodze nakłucie, a także zmiany chorobowej igłą. 

W dalszym ciągu pobierany zostaje materiał, a także umieszczony w odpowiednim pojemniku ze specjalnym utrwalaczem, gdzie później trafia do laboratorium. Biopsja wykonywana jest przy pomocy igły o średnicy 3 mm. Igła ta wprowadzona jest poprzez nacięcie w skórze. Po pobraniu materiału należy zabezpieczyć miejsce nakłucia opatrunkiem. 

Jakie są wskazania do wykonania biopsji? 

Do psa wykonywana jest coraz zdiagnozowania rozmaitych schorzeń. Jest to inwazyjny zabieg, polegający na pobranie materiału do diagnozy. Wykonywana jest wtedy, czy to objawy kliniczne sugerują obecność choroby oraz konieczne jest postawienie diagnozy. Bardzo często wykonywana jest w celu rozpoznania nowotworów. Wskazaniami do wykonania takiego badania jest diagnostyka wrzodów żołądkowych, chorób wątroby oraz nerek i endometriozy. 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania biopsji? 

Biopsja jest zabiegiem diagnostycznym, który nie może być wykonany w każdej sytuacji. Przeciwwskazaniami do wykonania takiego zabiegu w zależności od narządu mogą być: żółtaczka, zapalenie pęcherzyka żółciowego czy podejrzenie naczyniaka. Innym przeciwwskazaniem do wykonania biopsji i jest wodne czy, nadciśnienie, a także skaza krwotoczna. Więc nie należy wykonywać w przypadku infekcji skóry, po także podejrzenie zaburzeń krzepnięcia krwi. 

Zobacz też: http://www.ingod.pl/tlenoterapia-czym-jest-i-kiedy-jest-potrzebna/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here