Mając małe dzieci bardzo nasza wiedza odnośnie zmywania czy usuwania plam z różnych rzeczy powinna być wgłębiona do perfekcji. Nie zawsze jednak to, w jaki sposób je usuwamy jest skuteczne, warto więc sięgnąć porady w internecie, bądź poradzić się koleżanek, które mają podobne problemy.

Kiedy nasze dziecko zaczyna chodzić do szkoły, zapewne zna już smak gumy do żucia

Na nieszczęście czasem zapomina, żeby po prostu ją wyrzucić i zostawia gdzieś w miejscu, gdzie może się przylepić, no i pewnego dnia znajdujemy ją przyklejoną do mundurka szkolnego naszego dziecka, albo ulubionych spodni, czy sukienki. Ale oczywiście taka sytuacja dotyczy nie tylko dzieci, również my niespodziewanie możemy walczyć z odklejeniem jej z naszej bluzki, albo butów. Jak usunąć gumę z ubrania, aby uniknąć wyrzucenia naszej rzeczy? Sposobów jest kilka, jeżeli jakiś się nie sprawdził, trzeba próbować aż do skutku.

Najbardziej znanym sposobem na to, aby guma do żucia odkleiła się od ubrania, jest włożenie go na kilka godzin do zamrażalnika. Mniej więcej trzy godziny, można troszkę więcej. Po tym czasie musimy wyjąć ubranie, a gumę spróbować usunąć nożem, ale powinien być tępy, ponieważ jeżeli będziemy usuwać gumę za pomocą ostrego noża, możemy całkiem przypadkiem przeciąć tkaninę, czego byśmy oczywiście nie chcieli. Tak więc tylko tępy nóż. Guma w tym momencie jest bardzo sucha i sztywna, tak więc nie powinniśmy mieć większego problemu, aby ją usunąć.

pranie

Najlepiej by było, gdybyśmy od razu to ubranie wrzucili do pralki z wysoką temperaturą, , jeśli takowa jest dopuszczalna, bo jak wiadomo, nie wszystko można prać w wysokiej temperaturze. Jeżeli widzimy, że po praniu miejsce, gdzie była przyklejona guma nadal jest bardzo widoczne, albo zostały jej resztki i nie możemy tego zlikwidować, to przed kolejnym praniem powinniśmy namoczyć na chwilkę to miejsce w odplamiaczu i włożyć do pralki. Jest też inny patent na pozbycie się gumy do żucia z naszego ubrania. Skrajny sposób, bo tym razem chodzi o bardzo wysoką temperaturę, a nie mroźną.

Pierwsza metoda jest banalnie prosta, wystarczy zagotować wodę w garnku, jeśli jest już wrząca, należy zanurzyć tą część z gumą w tej wodzie i tak trzymać około pięć do sześciu minut. Może to banalne, co napiszę, ale jeżeli macie kuchenkę gazową – nigdy w takim przypadku nie odchodźcie od niej, tylko cały czas trzymajcie resztę ubrania w ręku. Chwila takiej nieuwagi może skończyć się również, więc warto być bardzo ostrożnym i uważnym.

To się tyczy również kuchenek elektrycznych, czy indukcyjnych, po prostu – trzeba uważać. Należy pamiętać, że jeśli jest to tkanina, która wymaga prania w niskich temperaturach, nie możemy wykorzystać tego sposobu, ponieważ możemy zniszczyć ubranie. Po wyjęciu trzeba pomóc gumie wydostać się z materiału, są też przypadki, kiedy po prostu samoczynnie odpada. Inną metodą jest zagotowanie wody w czajniku. Kiedy będzie się już powoli gotować, miejsce zabrudzone gumą należy podstawić pod parujący gwizdek.

Guma pod wpływem pary zmięknie i będzie można ją bez większego trudu usunąć

Jeśli natomiast i to nie pomoże, to warto wypróbować jeszcze innego sposobu, ale do tego potrzebny jest ocet, który musimy podgrzać. Może to być ocet winny, albo spirytusowy, po prostu taki, jaki mamy na obecną chwilę w kuchennej szafce. Po chwili, kiedy będzie bardzo ciepły, moczymy szmatkę na kilka minut, po czym wyjmujemy ją i czekamy, aż troszkę wystygnie. Aby pozbyć się gumy, trzeba wetrzeć szmatką w ubranie tak, aby guma nim nasiąknęła. ponieważ ocet osłabia połączenie gumy z materiałem i nie powinno być większego problemu z ich rozdzieleniem.

guma na ubraniu

Można dodatkowo – jeśli zostaną resztki gumy, usunąć ją tępym nożem. Może nie mieliśmy o tym pojęcia, ale wiele z naszych spożywczych rzeczy pomoże w walce z gumą na ubraniu i często szukając profesjonalnych i nie tanich środków, zapominamy, że możemy wykorzystać niektóre z naszych produktów, których używamy na co dzień w kuchni. Tak jest na przykład z masłem, który – można powiedzieć – jest wrogiem naszych ubrań, ponieważ bardzo lubi zostawiać plamy w dodatku i na złość w najbardziej widocznych miejscach.

Ale tym razem możemy je wykorzystać do pozbycia się gumy. Co trzeba zrobić? Nanosimy masło na gumę do żucia i zostawiamy tak maksymalnie do jednej minuty. Po tym krótkim czasie spróbujmy ściągnąć gumę, z czym nie powinno być kłopotu, pewnie ku naszemu totalnemu zaskoczeniu.
Tak więc sposobów i metod na to, aby nasze ubranie było znowu czyste i bez żadnych plam ani gum jest kilka, wystarczy wybrać ten najlepszy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here