Wiele osób, przechowuje swoje dane na różnych nośnikach przenośnych, najczęściej są to małe i poręczne pendrive, które możemy mieć zawsze przy sobie, czy to w pracy, czy w szkole. Jak jednak wiemy, nic na świecie nie jest nieskończone i prędzej czy później miejsca na pliki nam w końcu na tym maleństwie zabraknie. Wtedy należy pozbyć się staruch danych, aby zrobiło się miejsce na nowe zapisy. I tutaj właśnie pojawia się pytanie, jak sformatować pendrive.

Pendrive są różne

Czasami miejsce na pliki jest bardzo małe, bo nie zmieści się na nich nawet film. Czasami możemy spotkać z ogromną pamięcią, często przekraczającą nawet miejsce na dysku naszego komputera, jednak w obu przypadkach miejsce w końcu się skończy. Jeżeli nie chcemy usuwać naszych starych danych, bo być może jesteśmy z nimi sentymentalnie związani, zawsze można kupować kolejne nośniki, w końcu nie są takie drogie. Natomiast z biegiem lat w końcu byśmy się pogubili z odnalezieniem właściwego nośnika. One też funkcjonować wiecznie nie będą.

Jest to tylko elektronika, a jak wiemy lubi ona po pewnym czasie po prostu przestać działać. Dlatego tutaj z pomocą przychodzi nam format. Nie jest to trudne, a pozwala nam pozbyć się doszczętnie swoich danych. Dlatego też trzeba uważać i dokładnie przemyśleć i przeanalizować czy aby na pewno żadne dane nie będą nam potrzeby i wszystkie możemy usunąć. Formatowanie bowiem usuwa nam wszystkie pliki, co do jednego. Otrzymujemy pendrive tak samo pustego, jak ze sklepu. Można więc potrzebne jeszcze nam dane przenieść na komputer czy inny nośnik pamięci.

Wiemy już, na czym polega formatowanie, czas dowiedzieć się jak sformatować pendrive

pendrive

Oczywiście musi być on podłączony do portu USB naszego komputera. Gdy to już jest zrobione, musimy odnaleźć w naszym systemie panel sterowania, jeżeli chodzi o Windowsa. Tam następnie przechodzimy do zakładki „Narzędzia administracyjna” i wybieramy opcje „zarządzanie komputerem”. Następnie „Zarządzanie dyskami” i wystarczy teraz kliknąć prawym przyciskiem myszy na tą opcję i z menu zaznaczyć „Formatuj”.

Jest również inny, być może prostszy sposób, jeśli chodzi o formatowanie. W tym sposobie należy przejść do folderu”Mój komputer”, który to najprawdopodobniej powinniśmy posiadać gdzieś na pulpicie. Tam odnajdujemy nasz pendrive, który powinien znajdować się pod nazwą „dyski wymienne”, również klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i analogicznie do poprzedniego sposobu, wybieramy opcję” Formatuj”.

Gdyby jednak były problemy z poprawnym formatowaniem poprzez system Windows, można użyć programów zewnętrznych. W internecie, na różnych stronach, które oferują nam programy do pobrania, bez problemu znajdziemy narzędzie do tego typu czynności. Wystarczy dobrze poszukać i na pewno znajdziemy coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę, na opinie innych użytkowników, którzy czasami chętnie piszą komentarze na temat funkcjonowania danego oprogramowania. Dzięki temu uda nam się uniknąć niepożądanych efektów lub programu, który wcale nie działa tak, jak byśmy tego chcieli, a na przykład rozsyła wirusy.

Programy te oczywiście można podzielić na płatne i darmowe

Trzeba sprawdzić, co oferują w swoich możliwościach. Z jednej strony nie ma, co oszczędzać w takich sprawach. Z drugiej strony, jeśli działanie programu płatnego i darmowego jest takie samo, nie ma potrzeby wyrzucać pieniędzy w błoto.

nowy pendrive

Jeśli chodzi o system Mac OS, sytuacja odnośnie do programów jest analogiczna, też znajdziemy niejeden, który spełni swoją rolę. Możemy jednak rozwiązać ten problem też przez system, prawie tak samo jak w Windowsie. Aby to zrobić, należy otworzyć „Narzędzia dyskowe”, wybrać ikonkę, która przypisana jest do naszego nośnika. Klikamy „Boot Record (MBR) i następnie potwierdzamy nasz wybór. Później „MS-DOS(FAT). Nadajemy dowolny tytuł w dolnej części okna i stosujemy wprowadzone przez nas zmiany.

W obu systemach nie jest to nic skomplikowanego, każdy, kto więcej lub mniej miał do czynienia z komputerami, powinien sobie bez żadnego problemu poradzić. Jeżeli występują błędy systemowe, zawsze z pomocą przychodzi nam zewnętrzne oprogramowanie, które już powinno sobie poradzić z każdym rodzajem problemu.

Teraz gdy już wiem jak sformatować pendrive, zostało nam chwycić w dłoń nasze nośniki pamięci, włożyć je do portu USB i pozbyć się już plików, które dawno nie były używane i już pewnie nigdy nie będą.
Pamiętać tylko trzeba, jak było wyżej wspomniane, o tym, aby, nie zagalopować się zbytnio z kasacją plików, bo możemy usunąć coś, czego nie w rzeczywistości nie chcieliśmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here