Jeśli komuś dopisuje apetyt to zwykle odczytujemy to jako oznakę zdrowia. Ma to zastosowanie zwłaszcza u dzieci. Mamy, babcie czy ciocie chętnie patrzą jak maluch zjada wszystko z talerza. A już najlepiej jak poprosi o dokładkę. Wtedy wiemy, że wszystko jest w porządku, zdrowo się rozwija a dodatkowo mu smakuje. Gorzej z niejadkami. Wtedy martwimy się, czy za mało spożytych posiłków nie wpłynie negatywnie na zdrowie dziecka.

Oczekujemy również apetytu u naszych gości

Często spędzamy wiele godzin przy kuchni, jeśli odwiedzają nas znajomi lub rodzina. Chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony. Dlatego gotujemy same domowe posiłki, przygotowujemy smaczne przekąski i wykonujemy wspaniałe desery. A to tylko dlatego, żeby uzyskać uznanie oraz dobrze przyjąć nam bliskie osoby. Nikt nie lubi, gdy podczas pobytu gości zaczyna brakować jedzenia lub żadna z zaproszonych osób nie sięga po przygotowane specjały. Czujemy się wtedy źle. Chcemy by zjadano wszystko ze smakiem. Dlatego i w tym wypadku oczekujemy apetytu zaproszonych, na nasze dania.

Jednak są także momenty, kiedy zastanawiamy się jak przestać jeść. Nie jest łatwo opanować wzmożony apetyt. A powinniśmy to zrobić, zwłaszcza jeśli zaczynają nas dotykać problemy zdrowotne. Zwykle zastanawiamy się nad tym zagadnieniem, gdy czujemy że dzieje się coś nie tak z nami.

Kilka zbędnych kilogramów, otyłość a może już nadwaga. Te powody sprawiają, że chcemy coś zmienić by poprawić swój wygląd oraz samopoczucie. Jednak jak wiadomo chęci to za mało. Wielokrotnie podejmowane próby, zmniejszenia ilości spożywanych posiłków kończą się niepowodzeniem. Zadajemy sobie pytanie, gdzie popełniam błąd? W pewnym momencie nie potrafimy już powiedzieć sobie dość, jemy bez opamiętania. Jak z tym walczyć?

człowiek je

Jak przestać jeść w odpowiednim momencie?

Po pierwsze to od nas zależy na ile skuteczne będą nasze postanowienia. Warto jednak wyrabiać w sobie dobre nawyki, które pomogą walczyć z nadmiernym łaknieniem. Dobrze jest zadbać o regularność posiłków. Będą one mniejsze ale częstsze, przez co zaczniemy przestawiać swój organizm, na określone godziny spożywania posiłków. Pamiętajmy o śniadaniach. Muszą się one stać podstawą rozpoczęcia naszego dnia. Później zadbajmy o to, by spożywać posiłki co trzy do czterech godzin. Zaowocuje to brakiem wilczego apetytu na sam koniec dnia.

Jeśli jemy w biegu, nie dbamy o regularność to wieczorem prawdopodobnie dopadnie nas ogromny głód. Efektem tego będzie spożywanie dużej ilości jedzenia, często wysokokalorycznego jak np. chipsy czy batony. Kolejna kwestia to picie wody. Nie ograniczajmy się do niej tylko kiedy poczujemy pragnienie. Lepiej zadbać o to wcześniej. Woda zmniejsza łaknienie, jest pomocna przy ograniczaniu apetytu. Przed posiłkiem dobrze jest wypić szklankę wody. Pozwoli to na szybsze uczucie sytości. Dobrze jest wybierać mniejsze talerze.

Jemy przede wszystkim wzrokiem

Widząc mały talerz wypełniony w całości jedzeniem, mamy wrażenie iż posiłek jest naprawdę obfity. I odwrotnie, jeśli ktoś poda nam coś na za dużym talerzu to odczytamy, że możemy się tym nie najeść. Dobrym rozwiązaniem na to jak przestać jeść nadmiernie, może być dosypywanie do jogurtów, musli nasion chia, różnego typu błonników. Mają one za zadanie nie tylko dbać o prawidłowo trawienie. Dzięki temu, że pęcznieją w żołądku, dają szybsze uczucie sytości. Kolejną kwestią jest jakość posiłków.

jak przestać jeść

Jeśli spożywamy fast foody, słodycze to nic dziwnego, że po ich zjedzeniu jesteśmy głodni. W małych ilościach nie są w stanie nas nasycić. A w dużych stają się prawdziwą bombą kaloryczną. Dlatego warto stawiać na konkretne posiłki, ciepłe dania, przygotowane wcześniej, które są na pewno lepsze od jedzenia w biegu. Jeśli wilczy apetyt nie ustaje, pomimo odpowiedniego trybu żywienia, warto zrobić badania. Może się okazać, że problem leży zupełnie gdzie indziej. Każdy organizm inaczej reaguje na problemy zdrowotne.

Pamiętajmy także, by zadbać o swój komfort psychiczny oraz aktywność fizyczną. Różnie reagujemy na stres. Jedni chudną a inni jedzą więcej. Dodatkowo brak ruchu, działa na naszą niekorzyść. Dobrym pomysłem będzie także wspomaganie się naturalnymi ziołami. Na rynku mamy dostępne herbatki, które także mogą pomóc w walce a nadmiernym apetytem.

Wystarczy wybrać odpowiednią dla siebie.
Niezależnie od tego jakie czynniki kierują nami, gdy chcemy jeść mniej niż dotychczas, musimy mieć silną wolę. Bez odpowiedniego nastawienia, motywacji możemy niewiele zdziałać. Dlatego nie należy się poddawać, wytrwać w swoim postanowieniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here