Na urząd notariusza powołuje się prawnika, który jest upoważniony do sporządzania dokumentów w postaci aktów notarialnych.

Kto powołuje notariusza?

W polskim systemie prawnym notariusz jest powoływany przez ministra sprawiedliwości. Jego kompetencje zostały dokładnie unormowane w ustawie pod nazwą: Prawo o notariacie, która to weszła w życie dnia 14 lutego 1991 roku.

Ten akt normatywny mówi, że rejent w pierwszej kolejności to osoba zaufania publicznego, która korzysta z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym.

Warto przy tym wiedzieć, że zanim się zostanie notariuszem, trzeba ukończyć 5-letnie jednolite magisterskie studia na wydziale prawa i administracji, po których należy obowiązkowo zrobić aplikację.

Notariusz – jak działa?

Osoby wykonujące zawód notariusza są związane z obrotem prawnym, zaś ich funkcjonowanie ma na celu ograniczenie sporów prawnych. To jest główne założenie ustawodawcy. Warto również podkreślić, że kiedyś notariusz był urzędnikiem państwowym działającym przy sądzie.

Z tego właśnie powodu notariusz jest nazywanym bezstronnym sędzią.

Rola notariusza jest niezastąpiona w obrocie prawnym. Mamy tu do czynienia ze sprzedażą mieszkań i domów, sporządzaniu wszelkiego rodzaju ważnych dokumentów. Mowa tu na przykład o poświadczeniu podpisu, czy też daty,

Kancelaria notarialna w życiu codziennym

Wizyta w takim miejscu, jak siedziba notariusza, nie zawsze kończy się czynnościami. Wiele osób udaje się w to miejsce tylko po to, aby zasięgnąć porady prawnej. Jeśli jest ona związana z zakresem pracy rejenta, wówczas od prawnika otrzymamy wszelkie informacje nieodpłatnie. Będzie to cenne w szczególności dla wszystkich, którzy mają skomplikowane sprawy.

Są to zwłaszcza rodzinne zawiłości, które mają to do siebie, że często wywołują różnego rodzaju emocje. Są one trudne i raniące. Tu prawnik powinien wykazać się cierpliwością godną doświadczonego psychologa. Jest on spokojny i z niekłamaną cierpliwością dąży do tego, by nieść pomoc w sposób profesjonalny, a zarazem nieuchybiający godności jego urzędu.Wiele osób zbyt późno decyduje się na wizytę u notariusza. To często może się wiązać z konsekwencjami, które są czasem nieodwracalne w skutkach i zarazem kosztowne.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here