Zarówno konserwacja sztuki, jak i obiektów kultury materialnej znajduje się na pograniczu wielu różnych dziedzin, czerpiąc z nich pełnymi garściami. Wynika z tego, że przyszli konserwatorzy mogą korzystać z różnych punktów wyjścia do tego zawodu. Mogą rozpocząć w nim pracę po studiach artystycznych, jak i technicznych, z wieloma specjalizacjami.

Jak wyglądają studia z konserwacji dzieł sztuki?

Ten kierunek studiów oferowany jest kandydatom zarówno przez Akademie Sztuk Pięknych, jak i Politechniki. Konserwacja dzieł sztuki czy zabytków może być również specjalizacją w studiów takich jak historia czy archeologia.

W czasie trwania studiów przewidziane jest gruntowne zapoznanie się przez studentów z podstawami ich przyszłego zawodu. Obejmuje to także konieczność zagłębienia się w niuanse dziedzin tak pozornie odległych od działań artystycznych, jak chemia czy mikrobiologia. Studenci uczestniczą w wielu różnych warsztatach terenowych, podczas którym mają możliwość wykorzystania zdobywanej wiedzy w praktyce.

Zawód konserwatora – dla kogo?

Konserwacja dzieł sztuki to nie tylko wiedza o stylach malarskich czy dekoratorskich. Równie ważne okazuje się być na przykład prawo – w zakresie, w jakim dotyczy zabytków i zarządzania nimi – a także informacje na temat dokumentacji konserwatorskiej. To kierunek studiów, który uchodzi za bardzo wymagający, dobrze więc, by kandydaci zastanowili się, czy na pewno są chętni, by sprostać tym wymaganiom.

Oczywiście, pasja związana z jakimś rodzajem sztuki lub architektury bywa tu pomocna, ale równie pomocne może okazać się dobre zdrowie. Konserwatorzy stykają się w swojej pracy z wieloma różnymi substancjami, mającymi negatywny wpływ na organizm – dotyczy to zarówno chemikaliów, jak i kolonii pleśni na tkaninach czy ścianach starych budynków. Równie potrzebna będzie determinacja i samodyscyplina. Nie wszystkie rzeczy, z którymi studenci będą mieli obowiązek się zapoznać, okażą się tak samo interesujące, ale wszystkie będą konieczne, by zrozumieć specyfikę przyszłego zawodu.

Gdzie znajdują pracę absolwenci?

Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, pracują w zawodach obejmujących konserwację, ocenę, rewaloryzację, ocenę prawną i dokumentację zabytków architektury, zabytków urbanistycznych, a także zabytków archeologicznych.

Konserwatorzy ze specjalizacją z dziedziny dzieł sztuki znajdują zatrudnienie w muzeach, galeriach, a nawet u prywatnych kolekcjonerów. Z kolei osoby specjalizujące się w konserwacji papieru nie będą mogły narzekać na brak pracy – mogą na nią liczyć w każdej bibliotece, która posiada u siebie zbiór starodruków, zarówno w Polsce, jak i na świecie

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here