Problemy ze snem rzadko kiedy kojarzymy ze zmianą pór roku. Często zwykliśmy zakładać, że u podstaw tych zaburzeń  leża problemy na tle nerwowym związane z przepracowaniem, stresem w pracy, trudnymi sytuacjami w życiu osobistym, które mogą prowadzić do apatycznych zachowa a w konsekwencji do wzmożonej senności.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/zaburzenia-snu-zima/

Każdy z  nas zdaje sobie sprawę z wagi snu i jego właściwej jakości. Jeżeli śpimy zbyt krótko spada nasza koncentracja, rozpoczyna się rozdrażnienie, które utrudnia nam wykonywanie obowiązków zawodowych i domowych. Społecznie wprowadza dyskomfort w relacjach  z innymi ludźmi w naszym otoczeniu. Jednak również nadmiar snu, nie jest dobrą oznaką, zazwyczaj powoduje tak samo negatywne skutki dla naszego organizmu.

Sezonowe zaburzenie snu

Sytuacja opisana powyżej związana z nadmiarem snu jakiego domaga się nasz organizm spowodowana może być właśnie zmianą pór roku a najczęściej pojawia się właśnie wraz z nastaniem okresu zimowego.

SAD czyli sezonowe zaburzenie afektywne spowodowany jest zazwyczaj ograniczoną ilością światła jakiej doświadczamy od początku okresu jesienno-zimowego. Szczególnie w sytuacji gdy od października ciemne, deszczowe chmury zasnuwają niebo. Nasz organizm domaga się wówczas o wiele więcej snu niż  w miesiącach letnich. Bardzo rzadko SAD, objawia się bezsennością, problem ten dotyka grupy mniej niż 10% badanych cierpiących na to zaburzenie.

Jak poradzić sobie z nadmierną sennością w okresie zimowym

Problem związany z  zaburzeniem snu może sami we własnym zakresie opanować stosując kilka sprawdzonych praktyk, które zapewne znamy i być może bezwiednie stosujemy. Warto mieć jednak świadomość pewnych praktyk aby móc je świadomie włączyć do cyklu naszego dnia.

Po pierwsze pamiętajmy o właściwej diecie.  Mniej obfite posiłki wieczorową porą spowodują, że będziemy czuć się mniej ociężali, przy okazji uchronimy się przed zbędnymi kilogramami.

Kolejnym ważnym punktem w walce z SAD jest światłoterapia, którą możemy prowadzić w warunkach domowych. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalną lampę fitoterapeutyczną.

Pamiętajmy również o kontrolowaniu rytmu dnia i wieczornych rytuałach, które wprowadzą nas wieczorem w odpowiedni nastrój wyciszający i przygotowujący do odpoczynku.

Przeczytaj też: http://czytamysluchajac.pl/zespol-de-quervaina-powracajace-bole-kciuka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here