Witaminy i składniki mineralne obok makroskładników są najważniejszymi związkami dostarczanymi w diecie do organizmu. Większość z nich nie może być syntetyzowana w organizmie, Co oznacza, że jedynym Ich źródłem jest dieta i odpowiednia suplementacja. Nieodpowiednia dieta oraz suplementacja powodują ryzyko powstawania niedoborów. One mogą prowadzić do znacznie poważniejszych zaburzeń zdrowotnych. Jakie są najważniejsze witaminy i składniki mineralne? W jaki sposób dostarczyć ich do organizmu? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/witaminy-i-skladniki-mineralne-w-diecie-dlaczego-sa-takie-wazne/ 

Witaminy A, D, E, K – rozpuszczalne w tłuszczach 

Powyższe witaminy nie rozpuszczają się w wodzie, zatem są na bieżąco usuwane z organizmu razem z moczem. Są jednym z najważniejszych związków które dostarczane są wraz z dietą. Organizm posiada automatyczne zdolności do kumulowania ich związków w wątrobie oraz tkance tłuszczowej. Nie oznacza to jednak, że nie występują niedobory tego pierwiastka. Witaminy D wchłaniają się wyłącznie w obecności tłuszczu. Jeżeli sięgniemy po naturalne źródła witamin, a nie spodziewamy jednocześnie tłuszczów, witaminy D nie przystoją się. 

Witaminy z grupy B 

Witaminy z grupy B uczestniczą w licznych przemianach glukozy, aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Obok witaminy C są one bardzo ważną grupą związków rozpuszczalnych w wodzie. Ich nadmiar usuwany jest wraz z moczem, zatem bardzo ważne jest dostarczanie ich razem z dietą. Kwas foliowy jest związkiem szczególnie ważnym dla kobiet w okresie ciąży, ponieważ jego niedobór prowadzi do pojawienia się wad wrodzonych cewy nerwowej. Witamina B12 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego, a jej niedobór może objawić się pod postacią anemii. Witamina B7, czyli inaczej biotyna wzmacnia skórę włosy i paznokcie, a co więcej wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. 

Składniki mineralne diety 

Odpowiednio zbilansowana dieta to taka, która zawiera nie tylko witaminy, ale również składniki mineralne. Organizm ma zapotrzebowanie zarówno na makro jak i mikroelementy. Makroelementy są to między innymi wapń, magnez, potas, sód, fosfor czy chlor, które powinny być dostarczany w ilości większej niż 100 mg na dobę. 

Zapotrzebowanie na mikroelementy jest znacznie mniejsze, niż 100 mg dziennie. Najważniejszymi mikroelementami, które powinny być dostarczane do organizmu są: 

  • cynk, 
  • selen, 
  • kobalt, 
  • żelazo, 
  • chrom, 
  • mangan, 
  • jod, 
  • fluor, 
  • miedzi. 

Podstawowym źródłem składników mineralnych mogą być produkty pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Ich zadaniem w organizmie jest utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej, funkcje budulcowe, uczestnictwo w reakcjach przemiany materii, a także warunkowanie odpowiedniej pobudliwości nerwowo-mięśniowej. 

Zobacz też: http://pobocza.pl/jaka-jest-rola-chromu-w-organizmie/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here