Zakup nowego laptopa to trudne zadanie, zwłaszcza jeśli niespecjalnie orientujemy się w zagadnieniach technicznych związanych z komputerami.

Prędzej czy później staniemy jednak przed pytaniem, jaki laptop kupić ?

Odpowiedź jest prosta. To zależy wyłącznie od naszych funduszy. Za świetny laptop niestety będzie trzeba słono zapłacić. Nie ważne co mówią reklamy sklepów z elektroniką. Dobry laptop, to drogi laptop i niestety nie ma tu żadnej możliwości kompromisu.

To jaki laptop powinieneś wybrać zależy również od tego, do czego chcesz go używać. Jeśli chcesz głównie przeglądać internet i czasem korzystać z plików tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych, to wystarczy ci dość prosty laptop, którego zakup nie zrujnuje cię finansowo. Jeśli natomiast potrzebujesz komputera do korzystania ze skomplikowanego oprogramowania, lub planujesz obrabiać na nim zdjęcia, montować video 4K, tworzyć grafikę lub grać w bardzo wymagające gry, to mamy złą wiadomość – musisz wydać dużo pieniędzy.

Najprostsze laptopy można kupić już za 1500 – 2000 zł, i wcale nie są to laptopy najgorsze. To, czy taki komputer uznasz za zły, czy dobry, zależy wyłącznie od tego, do czego go zastosujesz. Najważniejsze, żebyś był świadom tego, że w takiej cenie, nie dostaniesz laptopa z rewelacyjnym procesorem i ogromną ilością pamięci RAM. Najlepszym procesorem, na jaki możemy w tej półce cenowej liczyć to procesor intel core i3, 7 lub 6 generacji, co samo w sobie nie jest złym wyborem.

laptop

To całkiem niezły procesor, który połączony z większą ilością RAMu i dyskiem SSD (tak, w tej półce cenowej to możliwe!) może zachowywać się co najmniej przyzwoicie. Jeśli zależy nam na szybkim działaniu komputera, warto poszukać laptopa, w którym zamontowano dysk SSD. W cenie do 2000 zł będzie to dość trudne, ale nie niemożliwe. Jeśli priorytetem jest dla was pojemność dysku, można zdecydować się na dysk HDD, trzeba mieć jednak świadomość, że nasz komputer z takim dyskiem raczej demonem szybkości nie będzie.

Przyzwoitym laptopem w cenie do 2000 zł może być ASUS X540UB lub HP 15-bs054nw. Obie propozycje są wyposażone w procesor intel core i3, aż 8 Gb pamięci RAM, i dysk SSD. Dają więc szanse na całkiem sprawne i dość przyjemne korzystanie w podstawowym zakresie. Przeglądanie internetu, korzystanie z niezbyt wymagającego oprogramowania, tworzenie i edycja dokumentów, oglądanie filmów, zdjęć nie powinno być problemem.

Jeśli chcemy kupić bardzo dobry komputer przenośny to powinniśmy go szukać w przedziale cenowym od 2 do 4 tys zł. W tej półce cenowej możemy kupić na prawdę bardzo różniące się między sobą sprzęty. To, ile w rzeczywistości wydamy na komputer, zależy od tego, do czego chcemy go wykorzystywać. Jeśli zależy nam na podstawowym laptopie, z dobrym procesorem i dużą ilością pamięci RAM, wystarczy jeśli znajdziemy taki z procesorem intel core i5 lub i7, dobrze jeśli będzie miał przynajmniej 8, a idealnie 16 Gb RAM, dysk SSD o maksymalnie dużej pojemności (oczywiście w granicach cenowych, które sobie wyznaczyliśmy).

Dobrze byłoby gdyby był wyposażony w drugi dysk HDD, na którym będziemy mogli przechowywać swoje dane. Taki komputer, w zależności od procesora, powinien kosztować około 3000 zł, dla podstawowych zastosowań naprawdę nie warto wydawać więcej.

Dla najbardziej wymagających użytkowników, a także graczy, polecane są najdroższe sprzęty, z najnowszymi procesorami intel core i7 oraz i8, maksymalnie dużą pamięcią RAM – nie oszukujmy się, mniej niż 16 Gb nie ma tu racji bytu, dyskiem SSD+HDD, dla bardzo wymagających użytkowników poleca się laptopy z dodatkową kartą graficzną. Należy jednak pamiętać, że dodatkowa karta graficzna to grubszy i cięższy laptop, trzeba się więc dobrze zastanowić nad tym wyborem. Do podstawowej pracy, a nawet do grania w niezbyt wymagające gry, w zupełności wystarczy zintegrowana karta graficzna.

jaki laptop kupić

Wybór nowego laptopa to bardzo trudne zadanie, często okupione wieloma godzinami spędzonymi w poszukiwaniu odpowiedniego sprzętu. Jeśli chcemy mieć pewność, że sprzęt, który kupimy sprosta naszym wymaganiom, warto je najpierw dokładnie sprecyzować. Jeśli kupimy super komputer dla graczy, a będziemy go wykorzystywać do sprawdzania poczty i przeglądania internetu, to wyrzucimy w błoto mniej więcej 1500 zł.

Jeśli postąpimy na odwrót i kupimy średniej jakości laptop, z grafiką zintegrowaną, wolnym dyskiem i słabym procesorem, to niebawem przestanie nam on wystarczać, co może generować konieczność zakupu nowego sprzętu. Jeśli potrzebujemy naprawdę dobrego laptopa, to lepiej od razu w niego zainwestować, nawet jeśli oznacza to wydanie całych oszczędności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here