Gdy decydujesz się na zakup lub adopcję psa ze schroniska, warto dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jakimi cechami charakteru wyróżnia się dana rasa. Dzięki temu unikniesz rozczarowań i nie dopuścisz w przyszłości do dramatu, jakim byłoby porzucenie lub oddanie oswojonego już psiaka. 

Przeczytaj też: https://www.um.pl/jak-wybrac-psa-przewodnik-po-typach-charakteru/

Rasy psów i ich charaktery

Doskonale wiesz o tym, że każda psia rasa jest inna. Są psy łagodne i groźne, hiperaktywne i ospałe, radosne i wycofane, takie, które łakną kontaktu z człowiekiem nieustannie i takie, które potrzebują go nie wiele. I tak na przykład psy pasterskie będą łaknęły towarzystwa po to, aby móc go pilnować i zaganiać niczym owce w stadzie. Poza tym to typy bardzo niezależne, wysoce inteligentne, ale także bardzo lojalne. Jeśli się z Tobą oswoją, możesz zawsze liczyć na to, że staną po Twojej stronie i wezmą Cię w obronę. Wśród pasterskich psów najbardziej popularne rasy to border collie, owczarki australijskie, belgijskie malinois, welsh corgis i owczarki niemieckie. Wymagają one psychicznej i fizycznej stymulacji, musisz się więc przygotować na to, aby poświęcać im jak najwięcej uwagi.

Z kolei psy gończe, z obsesją na punkcie zapachów i polowań, są nie do zatrzymania, jeśli spotkają na swojej drodze coś, co je zainteresuje. Ich umysł jest trudny do wyszkolenia i wprowadzenia dyscypliny. A jeśli chodzi o cechy, jakie się im przypisuje, wspomnieć należy o towarzyskości, upartości, ciekawości, odwadze, chęci do psot. Popularne rasy to beagle, jamniki, charty, ogary lub rhodesian ridgeback.

Inne psie rasy i ich wiodące cechy

Wśród psich ras uwagę warto zwrócić na te, które są zupełnie niesportowe. I tak na przykład buldogi doskonale odnajdą się w małych mieszkaniach, u boku właściciela, który nie gustuje w sportowych rozrywkach. Zdecydowanie bardziej preferują kanapę niż spacer, bywają uparte, a także trudne do tresowania. Z kolei pudle, łatwe do wyszkolenia, bardzo inteligentne, a do tego dystyngowane, również nie pałają miłością do maratonów czy wieczornych przebieżek. Jeśli jesteś fanem tych ostatnich, wybierz psa, który będzie miał dużo energii, będzie kochał aktywność fizyczną, a dzięki temu od razu wzbudzi Twoją sympatię. Poza tym da się również bardzo szybko wytresować. W ich przypadku powiedzenie: „zmęczony pies, to pies szczęśliwy” ma doskonałe odzwierciedlenie w rzeczywistości. 

Zobacz też: http://czytamysluchajac.pl/na-czym-polegaja-gry-zapachowe-dla-psow/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here